به روز شده:  19:16 گرينويچ - پنج شنبه 25 مارس 2010 - 05 فروردین 1389

دلایل کاسپین ماکان برای سفر به اسرائیل

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نام کاسپین ماکان پس از قتل ندا آقا سلطان در جریان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران بر سر زبان ها افتاد. سفر اخير او به اسرائیل و ديدارش با شیمون پرز، رئیس جمهوری اسراییل که با واکنش های فراوانی همراه بود، موجب شد که نام آقای ماکان، به عنوان نامزد ندا آقا سلطان بار ديگر در مرکز توجه قرار گيرد.

مادر ندا پس از مطلع شدن از سفر نامزد دخترش به اسرائیل در مصاحبه ای که در وبسايت بخش فارسی منتشر شد، از اين سفر انتقاد کرد. پيشتر، برخی فعالان جنبش سبز هم اقدام آقای ماکان را یک اقدام کاملا شخصی و انتخابی فردی دانسته و سخن از آن گفته بودند که سفر او ربطی به جنبش سبز ندارد.

با وجود اين، کاسپین ماکان در مصاحبه با بخش فارسی بی بی سی از اقدام خود دفاع کرد و گفت سفر او به عنوان سفر يک فرد مستقل و نه وابسته به گروه های سياسی صورت گرفته است.

آقای ماکان در پاسخ به اين پرسش که انگیزه اش برای سفر به اسرائيل چه بوده است، گفت:" این سفر را با قصد انسان دوستانه انجام داده ام، چون صحبت هایی از حمله اسرائیل به ایران مطرح است و هدف من بیان مخالفتم با جنگ و خشونت بوده است."

آقای ماکان افزود می خواهد تصويری را که جمهوری اسلامی ايران از يک دشمن فرضی به نام اسرائيل در ذهن مردم ايران ساخته است، بشکند چون این دشمن سازی از اسرائیل توسط حکومت ایران را اقدامی برای پیشبرد مقاصد حکومت ایران ارزیابی می کند.

وی در پاسخ به انتقادهای مطرح شده از سوی هواداران جنبش سبز گفت:"شنیده ام گفته اند من از جانب جنبش سبز صحبت کرده ام که هیچ وقت این طور نیست و من هیچ گاه از جانب جنبش سبز حرف نزده ام... مستقل هستم و هرگز طرفدار افراد و گروه ها نبوده ام و نیستم."

کاسپین ماکان در رابطه با گزارش های منتشر شده مبنی بر اينکه وی در اسرائیل خود را به عنوان نماینده مردم ایران معرفی کرده و این پرسش که او این نمایندگی را به چه طریق احراز کرده است؟ به بی بی سی فارسی گفت که از طرف کسی نمایندگی ندارد.

کاسپین ماکان با تاکيد بر اينکه عشق، کار، زندگی و کشور خود را از دست داده است، افزود:"من به طور قانونی و رسمی نماینده مردم نیستم. هیچ کس نماینده کسی نمی تواند باشد مگر شرایطش را کسب کرده باشد. من نماینده ندا هم نیستم. من به عنوان نامزد ندا نماینده ایشان نیستم. نماینده خانواده ندا هم نیستم. از جانب خودم آنچه را که می توانست اهمیت داشته باشد با نیت انسان دوستانه انجام دادم."

از آقای ماکان پرسیده شد:"شما قبل از ماجرای ندا نام شناخته شده ای نبودید و کسی شما را نمی شناخت که بخواهید به کشور دیگری رفته و با رییس جمهوری يک کشور ديگر ديدار و نظرات خود را مطرح کنید. از دید منتقدان شما به اعتبار ندا، ماکان شدید. پس چرا فکر می کنید که اگر نماینده ندا، خانواده اش و ملت ایران نیستید می توانيد به اسرائیل برويد و در آنجا اظهار نظر کنید؟"

پاسخ آقای ماکان هم به اندازه اين پرسش صریح بود. او گفت اگر صحبت از دموکراسی و آزادیخواهی مطرح است، آزادی بیان و حق فردی هم یکی از اجزای مهم دموکراسی و "الفبای دموکراسی" است.

آقای ماکان در عين حال، اين ديدگاه را رد کرد که سفر او به اسرائيل باعث خواهد شد که جمهوری اسلامی با توسل به آن به احزاب و گروه های سياسی اصلاح طلب در ايران ضربه بزند. با وجود اين، وی افزود کار او در مقابله با اهداف رژيم حاکم بر ايران صورت گرفته است و اگر اين کار به احزابی که در نهايت اهداف مشابهی با رژيم حاکم داشته باشند، ضربه ای بزند، اين ديگر مشکل آن گروه ها است.

وی گفت:"دولت جمهوری اسلامی همواره در مورد قتل ندا آقا سلطان سناریوسازی کرده است و حتی اگر من به اسرائیل هم نمی رفتم و جای دیگری می رفتم هم همين صحبت ها پيش می آمد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.