روسیه: تحریم های ایران باید هدفدار باشد

نیروگاه اتمی بوشهر
Image caption روسیه از ایران خواست به صورت سازنده گفتگو کند

روسیه می گوید این کشور خواستار ادامه گفتگوهای اتمی جامعه جهانی با ایران است و در صورت تصویب تحریم های جدید علیه این کشور، این تحریم ها باید هدفدار باشد.

سرگئی ریابکو، معاون وزیر خارجه روسیه درباره تلاش آمریکا برای افزایش تحریم های ایران گفت اگر در این باره تصمیمی صورت گیرد، باید به صورت هدفمند باشد و نباید مردم این کشور را تنبیه کرد.

آقای ریابکو همچنین از ایران و اعضای گروه ۱+۵ خواست به صورت سازنده به گفتگوهای هسته ای ادامه دهند.

به گفته او وضع تحریم های گسترده که مردم ایران را هدف قرار دهد، برای روسیه غیرقابل قبول خواهد بود.

در پی به نتیجه نرسیدن گفتگوهای هسته ای گروه ۱+۵ با ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم، آمریکا و کشورهای غربی در پی تشدید تحریم های این کشور هستند.

آقای ریابکو درباره تلاش کشورهای غربی عضو این گروه گفت: "هدف از اعمال تحریم باید تقویت پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای باشد."

او در این حال بر رویکرد دوگانه در مذاکرات اتمی با ایران تاکید کرد.

سرگئی ریابکو گفت: " رویکرد نخست، تلاش برای یافتن راه حل دیپلماتیک برای موارد نگرانی ماست. این نگرانی در آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی منعکس شده است... رویکرد دوم، وضع تحریم است. در چند سال گذشته چند قطعنامه تصویب شده است. در حال حاضر شرکای غربی ما در پی یک قطعنامه جدید هستند."

آقای ریابکو افزود گروه ۱+۵ قصد ندارد از ادامه گفتگوها با ایران شانه خالی کند و در حال حاضر تنها مشغول بررسی این نکته است که آیا اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور ضرورت دارد یا خیر.

مدیران سیاسی وزارتخانه های امورخارجه اعضای گروه ۱+۵ روز چهارشنبه درباره پیشنویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا گفتگو کردند.

چین که پیش تر از گفتگو در این باره سرباز زده بود، در جلسه روز چهارشنبه با این پیشنویس مخالفت کرد.

روسیه هم گفته است که خواستار کاسته شدن از شدت تمهیدات پیشنهادی آمریکا برای افزایش تحریم های ایران است.

در این حال، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی اعلام کرد ایالات متحده برای جلب حمایت روسیه و چین از تصویب قطعنامه جدید علیه ایران، بعضی از موارد مطرح شده در پیشنویس پیشنهادی خود را حذف خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، آمریکا از تلاش برای ممانعت از ارائه خدمات به وسیله هواپیمایی جمهوری اسلامی و کشتیرانی جمهوری اسلامی در خارج از ایران منصرف شده و بند مربوط به منع ارائه خدمات بیمه ای به شرکت های ایرانی و صادرات و واردات کالا به این کشور را نیز حذف خواهد کرد.

گروه ۱+۵ هفته آینده به بررسی پیشنویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط