همسر نوری زاد: پرونده همسرم همان سه- چهار نامه است

محمد نوری زاد
Image caption محمد نوری زاد که در سال های گذشته مواضعی نزدیک به اصولگرایان داشت پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران از حکومت این کشور به شدت انتقاد کرد

همسر محمد نوری زاد، نویسنده و فیلمساز ایرانی که از سه ماه پیش و در پی نگارش نامه ای انتقاد آمیز به رهبر ایران در بازداشت به سر می برد، گفت که هنوز برای همسرش پرونده ای تشکیل نشده است.

فاطمه ملکی، همسر محمد نوری زاد، روز پنجشنبه ۵ فروردین (۲۵ مارس) به بی بی سی فارسی گفت که همسرش در تماس تلفنی کوتاهی که از زندان داشته است به او گفته است که حالش خوب است.

خانم ملکی به نقل از همسرش گفت که او در زندان کاغذ و قلم در اختیار دارد، ورزش می کند و عید را هم به همه مردم تبریک گفته است.

فاطمه ملکی درباره اینکه چرا به همسرش برای نوروز مرخصی نداده اند گفت که با پیگیری وکیل او مشخص شده که "گویا آقای نوری زاد همکاری لازم را نداشته است."

خانم ملکی همچنین با اشاره به اینکه هنوز برای آقای نوری زاد پرونده ای تشکیل نشده است، تاکید کرد : "ایشان نباید هم پرونده ای داشته باشد چرا که پرونده او مختص همان سه، چهار نامه ایست که او نوشته است."

محمد نوری زاد، در پی نوشتن چند نامه سرگشاده و انتقاد آمیز در وبلاگش در ۲۹ آذر به اتهام توهین به "مسئولین و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی" بازداشت شد.

او یک روز پیش از بازداشت در وبلاگ خود نوشت که کسی از پلیس امنیت با او تماس گرفته و او را فراخوانده است، اما وقتی آقای نوری زاد از او دلیل این احضار را می پرسد، پاسخ می شنود: "به جرم توهین به رئیس قوه قضائیه".

آقای نوری زاد در پی اظهارات صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه که به مخالفان دولت هشدار داده بود که دستگاه قضایی به اندازه کافی از آنها پرونده دارد، نوشته ای در وبلاگ خود با عنوان "سقوط قاضی القضات شهر" در انتقاد از گفته های آقای لاریجانی منتشر کرد.

محمد نوری زاد که پیشتر از نویسندگان روزنامه کیهان بود و موضعی نزدیک به اصولگرایان داشت، در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به نقد اصولگرایان پرداخت.

نوشته های او در ماه های اخیر با انتقاد شدید روزنامه نگاران اصولگرا از جمله همکاران سابقش در روزنامه کیهان رو به رو بود.

او حتی در وبلاگ خود آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی را خطاب قرار داد و از او خواست محمود احمدی نژاد را یا کنار بگذارد و یا "محدودش" کند و برای وقایع پیش آمده پس از انتخابات از مردم "دلجویی" کند.

اواخر دی ماه گذشته فاطمه ملکی پس از یکماه بی اطلاعی از وضع شوهرش با انتشار نامه ای سرگشاده از ملاقاتش با دادستان تهران خبر داد.

او در این نامه نوشت که دادستان تهران در ملاقات ۲۳ دی ماه به او گفته جرم همسرش "بسیار بسیار سنگین" است و در مقابل درخواست ملاقات و پیگیری پرونده او گفته است "تا زمانیکه افکار ایشان مهار نشود به هیچ یک از این خواسته ها پاسخ داده نخواهد شد."

در چند روز گذشته و همزمان با روزهای نوروز در ایران چهره های مختلفی از اصلاح طلبان از جمله میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از خانواده محمد نوری زاد دیدن کردند.

مطالب مرتبط