بیشترین آسیب به محیط زیست در روز 'سیزده به در'

عکسی از نمای بالا از طبیعت گردان روز سیزده
Image caption روز سیزدهم فروردین ماه در ایران روز طبیعت نام دارد

مشاور شهردار تهران می گوید که در روز سیزده فروردین به بیش از ۱۵ تا ۳۰ درصد فضای سبز و طبیعت ایران آسیب وارد می شود.

محمد هادی حیدرزاده، مشاور شهردار تهران، جمعه ششم فروردین (۲۶ مارس) و تنها یک هفته مانده به روز طبیعت (سیزده به در) به خبرگزاری مهر گفت که در روز ۱۳ فروردین یکی از بزرگترین پیک نیک های دنیا در ایران برگزار می شود اما در این روز به ۱۵ تا ۳۰ درصد فضای سبز ایران آسیب وارد می شود.

سیزده فروردین در تقویم ایرانی روز طبیعت است. روزی که مردم ایران بیشتر آن را با نام "سیزده به در" می شناسند.

آخرین روز تعطیلات طولانی نوروزی در ایران روزی است که طبق یک سنت قدیمی خانواده های ایرانی آن را در طبیعت، در پارک ها و دشت ها و جنگل ها، می گذرانند.

روشن کردن آتش، رها کردن زباله و بطری های پلاستیکی آب و نوشابه، شکستن شاخه های درختان و آلوده کردن آب رودخانه ها از جدی ترین آسیب هایی است که در این روز به محیط زیست ایران وارد می شود.

به گفته آقای حیدرزاده، در روز ۱۳ فروردین امسال شهرداری تهران با توزیع کیسه های زباله به طبیعت گردان، از آنها خواهد خواست تا از رها کردن زباله های خود در طبیعت یا انداختن آنها در رودخانه ها بپرهیزند.

برخی کارشناسان معتقدند در شرایطی که حتی بسیاری از مسئولان در ایران آشنایی چندانی با مبانی محیط زیست ندارند، نمی توان از مردم توقع چندانی داشت.

در ایران هنوز مسایل پایه ای محیط زیست نظیر حفظ جنگل ها و تالاب ها با دشواری هایی روبرو است.

طرفداران محیط زیست در ایران از کم توجهی مسئولان به مقوله محیط زیست انتقاد می کنند و می گویند در چنین وضعیتی طبیعی است که توجه مردم ایران به مشکل تغییرات آب و هوایی در حدی کم می شود که مبارزه با آن با نریختن زباله در کوه و پارک مترادف می شود.

عده ای دیگر هم نیز معتقدند که مشکلات اقتصادی در جامعه ایران نظیر مشکل بیکاری در کنار مشغولیت ذهنی مردم با مسایل سیاسی در این کشور به اندازه ای است که عملا فضایی برای پرداختن جدی به مسایل زیست محیطی وجود ندارد.

مطالب مرتبط