دزدان دریایی سومالی کشتی ایرانی حامل پرتقال را ربودند

تصویری از کشتی کوچک دزدان دریایی سومالیایی
Image caption سومالی از سال ۱۹۹۱ فاقد یک دولت با ثبات است و این موضوع به گسترش دزدی دریایی در سواحل این کشور کمک کرده است

گزارش ها از ربوده شدن یک فروند کشتی که با پنج هزار تن پرتقال به مقصد بنادر جنوبی ایران در حال حرکت بوده است، حکایت دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از رئیس هیات مدیره اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان میوه و تره‌بار ایران این کشتی در حالی که قصد عبور از آبهای نزدیک به یمن را داشت توسط دزدان دریایی که احتمال می رود سومالیایی باشند، ربوده شده است.

سیدرضا نورانی، رئیس هیات مدیره اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان میوه و تره‌بار ایران، به خبرگزاری فارس گفت: "یک فروند کشتی ۵ هزار تنی حامل پرتقال مصری به ارزش ۴ میلیون دلار که از مصر به طرف ایران در حرکت بود توسط دزدان دریایی در نزدیکی‌های یمن ربوده شد."

به گفته آقای نورانی نتایج بررسی های ردیاب های جغرافیایی دیجیتال (GPS) نشان می دهد که هم اکنون این کشتی در ۴۰۰ مایلی سواحل سومالی قرار دارد.

سومالی از سال ۱۹۹۱ فاقد یک دولت با ثبات است و این موضوع به گسترش دزدی دریایی در سواحل این کشور کمک کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای به اعضای این سازمان اجازه داد برای مقابله با دزدان دریایی علیه آنها اقدام کنند و به بازداشت آنها دست بزنند.

مطالب مرتبط