افزایش تلاش آمریکا برای تحریم بین المللی ایران

هیلاری کلینتون
Image caption کلینتون بر تحریم سپاه پاسدارن و نهادهای وابسته به دولت ایران تاکید دارد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است در آینده بسیار نزدیک فعالیت های دیپلماتیک برای تشدید تحریم های شورای امنیت علیه ایران افزایش می یابد.

هم زمان، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این خبر که ایالات متحده برای جلب حمایت روسیه و چین از تصویب قطعنامه جدیدی در شورای امنیت علیه ایران، از برخی مجازات های شدید صرفنظر کرده را تکذیب کرده است.

هیلاری کلینتون روز جمعه (۲۶ مارس) در واشنگتن گفت، تدوین پیش نویس قطعنامه تحریمی چهارم علیه ایران در دستور کار نمایندگان گروه ۱+۵ (متشکل از آمریکا، روسیه، بریتانیا، آلمان، چین و فرانسه) قرار دارد.

او گفت: "من معتقدم شما فعالیت های فزاینده ای در آینده ای بسیار نزدیک مشاهده خواهید کرد، همان طور که ما تلاش می کنیم قطعنامه ای را تنظیم کنیم که بتواند رای لازم را در شورای امنیت کسب کند."

ایران این تحریم ها را غیرقانونی می داند و می گوید که مجازات های بین المللی خط مشی اتمی این کشور را تغییر نمی دهد.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه گزارش روزنامه وال استریت ژورنال که نوشته، دولت اوباما برای جلب حمایت روسیه و چین از تصویب قطعنامه جدید علیه ایران، برخی موارد مندرج در پیش نویس پیشنهادی خود را کنار گذاشته است، تکذیب کرد.

بر اساس این گزارش، آمریکا از تلاش برای ممانعت از ارائه خدمات به وسیله هواپیمایی جمهوری اسلامی و کشتیرانی جمهوری اسلامی در خارج از ایران منصرف شده است و بند مربوط به منع ارائه خدمات بیمه ای به شرکت های ایرانی و صادرات و واردات کالا به این کشور را نیز حذف خواهد کرد.

فیلیپ کراولی گفت در این گزارش اشتباهات بزرگی وجود دارد، زیرا پیش نویس قطعنامه تنظیم نشده که آمریکا بخواهد در مجازات های مندرج در آن تجدید نظر کند.

روسیه می گوید خواهان ادامه گفتگوهای اتمی با ایران است و در صورت تصویب تحریم های جدید علیه این کشور، این تحریم ها باید هدفدار باشد.

به گفته روسیه، وضع تحریم های گسترده که مردم ایران را هدف قرار دهد، برای روسیه غیرقابل قبول خواهد بود.

کنگره آمریکا تحریم های گسترده ای علیه ایران در نظر دارد که شامل تحریم بنزین وارداتی این کشور و نیز مجازات شرکت های سرمایه گذار در صنایع نفت و گاز ایران می شود.

چین تا کنون افزایش تحریم ها علیه ایران را رد کرده است.

مطالب مرتبط