دولت ایران جشن 'جهانی' نوروزی برگزار می کند

Image caption احمدی نژاد میزبان این مراسم است

روسای جمهوری تاجیکستان، افغانستان، ترکمنستان و عراق برای شرکت در شرکت جشن "جهانی" نوروز و دیدار با محمود احمدی نژاد به تهران سفر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) این جشن روز شنبه، هفتم فروردین (۲۷ مارس) در مجموعه فرهنگی سعدآباد تهران برگزار خواهد شد و سپس روز یکشنبه در شیراز ادامه خواهد یافت.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان و جلال طالبانی، همتای عراقی خود دیدار و گفتگو کرده است.

قربان قلی بردی محمد اف، رئیس جمهوری ترکمنستان نیز در تهران با همتای ایرانی خود دیدار کرده است.

حامدی کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز شنبه برای شرکت در مراسم یاد شده به تهران سفر کرد.

محمود احمدی نژاد در ماه مارس در کابل، پایتخت افغانستان با حامد کرزی دیدار کرده بود.

دولت او در حالی میزبان اولین جشن "جهانی" نوروز شده که کنگره آمریکا امسال برای نخستین بار 'اهمیت فرهنگی و تاریخی' مهم ترین عید باستانی ایرانیان را به رسمیت شناخت.

علاوه بر ایران، نوروز در چند کشور از جمله افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه نیز جشن گرفته می شود.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز روز چهارم اسفند (۲۳ فوریه) با صدور قطعنامه ای نوروز را به عنوان یک مناسبت جهانی به رسمیت شناخت.

مقام های ارشد آمریکایی از جلمه بارک اوباما- رئیس جمهوری، هیلاری کلینتون- وزیر امور خارجه و سناتور جان کری- رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا در پیام های جداگانه فرارسیدن نوروز را تبریک گفته اند.

مطالب مرتبط