تشییع جنازه همسر آیت الله منتظری "در فضایی امنیتی"

آیت الله منتظری
Image caption تشییع جنازه آیت الله منتظری در آخرین روز آذرماه گذشته به صحنه قدرتنمایی هوادران جنبش اعتراضی ایران تبدیل شد

سعید منتظری، فرزند آیت الله منتظری می گوید که مراسم تشییع جنازه مادرش (یکشنبه ۸ فروردین- ۲۸ مارس) در فضایی امنیتی و با حضور نیروهای امنیتی برگزار شده است.

ماه سلطان ربانی، همسر آیت الله منتظری روز شنبه ۷ فروردین (۲۷ مارس) در گذشت.

سعید منتظری به بی بی سی فارسی گفت که پس از انجام مراسم غسل، "آنها (نیروهای امنیتی) جنازه را بردند و ده تا اتومبیل نیروهای امنیتی یک پیر زن ۸۳ ساله را اسکورت کردند و (به ما) گفتند که جنازه را به حرم می بریم، به آنجا بروید."

سعید منتظری افزود عده ای از مردم بر اساس اعلام قبلی برای مراسم تشییع در مقابل دفتر آیت الله منتظری جمع شده بودند که "برای اولین بار در تاریخ، تشییع جنازه بدون جنازه انجام شد."

پسر آیت الله منتظری افزود که پس از انجام مراسم نماز میت، نیروهای امنیتی "خودشان جنازه را بردند" و مردم از آنجا و با دادن شعارهایی برای دفن به "گلزار شهدا" رفتند.

سعید منتظری می گوید که به دلیل عدم اطلاع رسانی و اینکه آنها گفته بودند "در مراسم شرکت نمی کنند" مردم بصورت پراکنده و در نقاط مختلف جمع شده بودند.

وی گفت که در مجموع مراسم بدون مشکل خاصی برگزار شد اما افزود که در پایان مراسم تعدادی "که عده ای از آنها خانم هستند" دستگیر شدند.

پیشتر فرزندان آیت الله حسینعلی منتظری اعلام کرده بودند که مراسم تشییع جنازه مادرشان ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه برگزار خواهد شد، اما احمد منتظری، (فرزند دیگر آیت الله منتظری) روز شنبه (۲۷ مارس) به بی بی سی فارسی گفت که مسئولان اداره اطلاعات و دادگاه ویژه روحانیت قم با مراجعه به بیت آقای منتظری از آنها خواستند که مراسم تشییع را به صورت محدود و تنها در نزدیکی محل دفن انجام دهند.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، با ارسال پیامی سرگشاده خطاب به احمد منتظری درگذشت مادرش را به او و بستگانش تسلیت گفته است.

خانم ربانی در سال ۱۳۰۵ در یک خانواده کشاورز از نجف آباد به دنیا آمده و در نیمه اول دهه ۱۳۲۰ با آقای منتظری ازدواج کرده بود.

آیت الله منتظری که سرشناس ترین مرجع تقلید منتقد حکومت ایران به شمار می رفت اواخر آذرماه سال گذشته خورشیدی درگذشت و مراسم تشییع جنازه او به صحنه قدرت نمایی هواداران جنبش اعتراضی ایران، موسوم به "جنبش سبز" تبدیل شد.

پس از آن حکومت ایران از بیم حضور گسترده مخالفان دولت، از برگزاری مراسم ترحیم برای آیت الله منتظری در شهرهای اصفهان، شیراز و زنجان جلوگیری کرد.

مطالب مرتبط