خوش بینی مشاوران اوباما در مورد تحریم ایران

Image caption بسیاری در کنگره خواهان تحریم فوری و یکجانبه ایران هستند

مشاوران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، درباره تشکیل ائتلافی بین المللی برای تشدید تحریم ها علیه ایران، ابراز خوش بینی کرده اند.

این در حالیست که اعضای کنگره آمریکا برای ارسال توماری به شخص اوباما برای اقدام "یکجانبه" و "فوری" علیه ایران آماده می شوند.

ولری جرت، مشاور ارشد اوباما روز یکشنبه (۲۸ مارس) به توافق آمریکا و روسیه در مورد کاهش تسلیحات هسته ای استراتژیک اشاره کرد و گفت دولت اوباما در مذاکرات با قدرت های دیگر از جمله روسیه درباره ایران، پیشرفت کرده است.

دیوید اکسلراد، مشاور دیگر اوباما هم در مصاحبه با شکبه سی ان ان آمریکا پیش بینی کرد که روسیه از تحریم ایران حمایت کند.

دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، روز شنبه اعلام کرد تحریم ایران گزینه مطلوب نخواهد بود، اما در عین حال تحقق آن را رد هم نکرد.

چین، عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، هنوز رسما از تحریم ایران حمایت نکرده است.

خانم جرت در مصاحبه اش با شبکه ای بی سی آمریکا از اظهار نظر درباره این خبر که ایران احتمالا در حال ساختن دو مرکز اتمی دیگر است، خودداری کرد.

روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه (۲۷ مارس) گزارش داد آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده در حال بررسی امکان ساخت حداقل دو مرکز اتمی دیگر توسط ایران هستند.

Image caption ولری جرت، مشاور اوباما، در شیراز بدنیا آمده است

ولری جرت پیش بینی کرد آمریکا در نهایت ائتلافی قوی برای تحت فشار قرار دادن جدی ایران برای تغییر خط مشی اتمی اش تشکیل دهد.

ایران چنین تحریم هایی را بی فایده می داند و بارها تاکید کرده است این مجازات ها بر سیاست هایش اثری نمی گذارد.

رهبران ۴۴ کشور حدود دو هفته دیگر برای شرکت در کنفرانس "امنیت هسته ای" به واشنگتن سفر خواهند کرد.

ولری جرت گفت، دولت اوباما در حاشیه این نشست دو روزه برای جلب حمایت کشورها از تحریم ایران تلاش خواهد کرد.

دیوید اکسلراد، مشاور ارشد باراک اوباما، نیز موقعیت آمریکا در برابر ایران را مطلوب ارزیابی کرد، زیرا به گفته وی برخلاف یک سال گذشته جمهوری اسلامی از داخل با شکاف مواجه است و جامعه بین المللی علیه برنامه اتمی ایران متحد شده است.

با وجود این اظهارت، بسیاری در کنگره آمریکا تردید دارند که شورای امنیت بتواند تحریم های شدیدی علیه ایران وضع کند.

بسیاری از اعضای کنگره خواهان اقدام فوری و یکجانبه دولت اوباما برای تشدید تحریم ها علیه ایران هستند.

در همین رابطه، ده ها عضو مجلس نمایندگان و سنا توماری را خطاب به باراک اوباما امضا کرده اند که در آن تاکید شده، ایالات متحده نباید منتظر قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران شود.

قانونگذاران آمریکایی معتقدند دولت اوباما نباید اجازه دهد، اعضای شورای امنیت که با تحریم ایران مخالفند یا آن را به تاخیر خواهند انداخت، بتوانند بر زمان تصویب یا متن این قعطنامه تاثیری بگذارند.

کنگره آمریکا در حال نهایی کردن مصوبه تحریم گسترده ایران است که برای نخستین بار تامین کنندگان خارجی بنزین ایران را نیز هدف قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط