دیوید میلیبند: ما با یک ایران طرف نیستیم

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا
Image caption دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، می گوید اشتباهات تاریخی رابطه غرب با ایران مذاکرات هسته ای با این کشور را تحت تاثیر قرار داده است

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، می گوید در مذاکره پیرامون برنامه هسته ای ایران مشکلاتی تاریخی و بنیادی وجود دارد و "غرب در این مذاکرات با یک ایران سر و کار ندارد".

وزیر امور خارجه بریتانیا در مقاله ای که روزنامه هرالد تریبیون آن را منتشر کرده است، به ابعاد مختلف مشکلات غرب در مواجهه با برنامه هسته ای ایران پرداخته و "تضادهای" رفتار سیاسی ایران را یکی از این مشکلات در پیشرفت مذاکرات هسته ای غرب با این کشور برشمرده است.

آقای میلیبند در ابتدای یادداشت خود می گوید: "ما در مواجهه با ایران، زندانی تاریخ هستیم. در طول سال های گذشته، رفتارهای اشتباه بریتانیا و در مجموع غرب، در کنار اشتباهات ایران، فضایی بسیار بغرنج تر از بی اعتمادی به وجود آورده که مذاکرات غرب با این کشور را تحت تأثیر خود قرار می دهد."

وزیر امور خارجه بریتانیا با اشاره به فتوای اخیر آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در زمینه حرام بودن در دست داشتن سلاح اتمی می نویسد: "رهبر ایران در حالی این سخنان را می گوید که رفتار دولت ایران مکمل سخنان و حکم مذهبی رهبر ایران نیست."

آقای میلیبند با اشاره به روند مذاکرات غرب با ایران در شش ماه گذشته بر سر برنامه هسته ای این کشور، این مذاکرات را "پیچیده تر" از پیش می خواند و با اشاره به حوادث پس از انتخابات جنجال برانگیز خرداد ۸۸ عقیده دارد که "اکنون غرب تنها با یک ایران طرف نیست."

از نظر آقای میلیبند "یک ایران، ایرانی است تحصیل کرده، خلاق و متمدن. این ایران علاوه بر داخل خاک این کشور در تمام نقاط دنیا حضور دارد و می خواهد که صدایش شنیده شود و در سرنوشت فردای خود سهیم باشد."

ایران دیگر از نظر وزیر امور خارجه بریتانیا، ایرانی است با وجود در اختیار داشتن دومین منابع بزرگ گازی جهان، از لحاظ اقتصادی در وضعیت نامناسبی قرار دارد. فساد مالی در آن به وفور دیده می شود و از لحاظ شفافیت مالی در جهان رتبه ۱۶۸ از ۱۸۰ را در جهان به خود اختصاص داده است.

آقای میلیبند با اشاره به کسب رتبه نخست جهان توسط ایران در زمینه فرار مغزها و نخبگان این کشور به خارج از آن، به حمایت ایران از تروریسم و "نابود کردن" اسرائیل اشاره کرده و می گوید: "ایران خود را از مشارکت در بازسازی افغانستان محروم کرده و همزمان کمک آمریکا به زلزله زدگان هاییتی را دلیلی برای اشغال این کشور می خواند."

این نوع ایران از نگاه آقای میلیبند، ایرانی است که پس از گذشت چهل سال قدم گذاشتن بشر بر روی کره ماه، کرم خاکی به فضا می فرستد و آن را "موفقیتی بزرگ در عرصه فن آوری" قلمداد می کند.

از نظر آقای میلیبند، حکومت ایران که "مدعی حمایت از حقوق بشر در دنیاست، ایرانی هایی را که برای حداقل حقوق انسانی خود اعتراض می کنند، به باد کتک می گیرد، مورد هدف گلوله قرار می دهد و زندانی می کند و پس از دادگاه های نمایشی به دار می آویزد."

به نظر وزیر امور خارجه بریتانیا، این تضاد در ایران هنگامی نمایان تر می شود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در سخنانی از آمادگی این کشور برای مبادله سوخت هسته ای مورد نیاز راکتور تهران با غرب سخن می گوید و تنها چند روز پس از این اظهارات از آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی سخن می گوید.

آقای میلیبند در ادامه یادداشت خود با اشاره به خطر رقابت تسلیحاتی و اتمی در خاورمیانه درپی دستیابی احتمالی ایران به بمب اتمی، خواهان آن شده است تا اعضای شورای امنیت سازمان ملل در اقدامی متحد برای مواجهه با برنامه هسته ای ایران گام بردارند.

او علت اصلی سفر هفته گذشته خود به چین، عضو دائم شورای امنیت، را گفتگو بر سر برنامه هسته ای ایران عنوان کرده و گفته است که نه تنها چین بلکه مذاکرات با اعضای غیردائم شورای امنیت نظیر برزیل و ترکیه هم در این زمینه اهمیت دارد.

آقای میلیبند در پایان یادداشت خود از کشورهای مذاکره کننده با ایران و شورای امنیت سازمان ملل خواسته است که در زمینه تحریم های جدید علیه ایران "جدی" باشند.

از نظر آقای میلیبند، با وجود این که ایران همواره تأکید کرده است که تحقیر را نمی پذیرد، ممکن است تحریم های جدید بی اثر به نظر بیاید، اما چنانچه تحریم ها درست هدف گذاری شوند و برنامه هسته ای، فعالیت های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فعالیت های اقتصادی از این دست را هدف قرار دهند، می توانند اثربخشی بیشتری داشته باشند و همزمان ایران می تواند از پیشنهاد های تشویقی غرب در این زمینه بهره مند شود.

ایران همواره تأکید کرده است که برنامه هسته ای این کشور مقاصد صلح امیز دارد و این کشور به دنبال ساخت بمب اتمی نیست.

مطالب مرتبط