پلیس ایران از تشکیل کمیسیون رعایت حقوق شهروندی خبر داد

اسماعیل احمدی مقدم
Image caption سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم ، فرمانده پلیس ایران پیشتر هم از موضوع حقوق شهروندی در بازداشتگاه های این کشور صحبت کرده بود

فرمانده پلیس ایران موضوع حقوق شهروندی را از اولویت های برنامه سال جدید اعلام کرد و از تشکیل کمیسیون رعایت حقوق شهروندی در پلیس ایران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس ایران، سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران روز دوشنبه ۹ فروردین (۲۹مارس) ضمن اعلام خبر تشکیل کمیسیون رعایت حقوق شهروندی گفت که "توجه ویژه" این کمیسیون به همه ابعاد حقوق شهروندی در پلیس این کشور از جمله بازداشتگاه ها و تحت نظرگاه ها خواهد بود.

او با تاکید بر اینکه حتی با مجرمان هم باید رفتاری مناسب داشت و برای پلیس، هدف باید جرم مجرم باشد نه شخصیت او گفت : "رعایت قانون باید فصل الخطاب رفتار با شهروندان باشد."

درحالی خبر تشکیل کمیسیون رعایت حقوق شهروندی در پلیس ایران منتشر می شود که در یک سال گذشته و همزمان با اعتراضات خیابانی در ایران، تصویرهایی از بدرفتاری نیروهای پلیس این کشور با مردم و معترضان منتشر شد.

این موضوع با واکنش گروه های فعال حقوق بشر رو به رو شد و در نامه های مختلفی از دولت ایران خواسته شد که به این بد رفتاری ها پایان داده شود.

سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارش سالانه اش که آبان ماه منتشر شده بود ایران را به اعمال "گسترده ترین سرکوب در دهه گذشته" متهم کرد.

در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز که اواخر بهمن ماه گذشته در شهر ژنو برگزار شد، موضوع بدرفتاری با زندانیان در ایران از انتقاداتی بود که از سوی نمایندگان بسیاری از کشورها علیه ایران مطرح شد.

انتقادات مطرح شده در جلسات این شورا به تصمیم سازمان ملل متحد مبنی بر اعزام نماینده ای برای بررسی وضعیت بدرفتاری و شکنجه در زندان های ایران منجر شد که این درخواست با مخالفت دولت ایران رو به رو شد.

معتز الفجری، از موسسه مطالعات حقوق بشر قاهره نیز از کسانی بود که این برخوردها را محکوم کرد و در این باره گفت:"ما از حملات خشن ماموران امنیتی ایران بهت زده و خشمگین هستیم ."

بازداشتگاه کهریزک که تابستان گذشته به دلیل آنچه که آیت الله خامنه ای، رهبر ایران "غیر استاندارد بودن" نامید، تعطیل شد از دیگر نمونه هایی از بدرفتاری پلیس با زندانیان در ایران بوده است.

آقای احمدی مقدم پیشتر اعلام کرده بود که با هدف رعایت حقوق شهروندی، اتاق های بازجویی و بازداشتگاه ها به سیستم نظارتی و دوربین های مدار بسته مجهز خواهد شد.

مطالب مرتبط