علاوی ایران را به دخالت در انتخابات عراق متهم کرد

ایاد علاوی
Image caption آقای علاوی گفت ایران برای جلوگیری از تشکیل دولت تحت رهبری او تلاش می کند

ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق که در انتخابات پارلمانی اخیر این کشور برنده شده است، ایران را متهم کرده که تلاش می کند مانع تشکیل یک دولت جدید توسط او شود.

آقای علاوی به بی بی سی گفت ایران از تمام احزاب مهم عراقی به جز ائتلاف تحت رهبری او ، دعوت کرده که برای مذاکره به ایران بروند.

ائتلاف العراقیه که رهبری آن با ایاد علاوی است، از حمایت سنی های عراقی که در اقلیت قرار دارند برخوردار است ولی حزب شیعه طرفدار نوری المالکی، نخست وزیر عراق که رقیب آقای علاوی است، مناسبات نزدیکی با ایران دارد.

آقای علاوی که ائتلاف تحت رهبری وی در پارلمان عراق دو کرسی بیشتر از ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری المالکی دارد، گفته است چنانچه ایرانی ها با حسن نیت عمل می کردند از او نیز دعوت می کردند برای شرکت در مذاکرات به ایران برود.

روز گذشته 9 فروردین (29 مارس) رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در گفت و گو با خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا خطاب به کشورهای خارجی در عراق گفته بود که انتخابات این کشور یک موضوع داخلی است و نباید آنها در این موضوع دخالت کنند.

وی همچنین حضور مردم عراق در این انتخابات را "به فال نیک " گرفته و گفته بود ایران به عنوان کشور همسایه عراق خواستار توفیق دولت آتی این کشور است و تاکید کرده بود که برای ایجاد صلح و ثبات و سازندگی، آماده کمک به کشورهای منطقه از جمله عراق است.

بر اساس نتایجی که عصر جمعه ۲۶ مارس (۶ فروردین) اعلام شد، ائتلاف به رهبری ایاد علاوی، موفق شده ائتلاف به رهبری نوری مالکی، را با فاصله ای بسیار کم شکست دهد.

نوری مالکی بعد از اعلام نتایج در تلویزیون ملی عراق گفت، ابهاماتی در مورد صحت انتخابات وجود دارد و نتایج اعلام شده به هیچ وجه نهایی نیست.

بر اساس نتایج اعلام شده، ائتلاف العراقیه ۹۱ کرسی و ائتلاف حکومت قانون ۸۹ کرسی پارلمان عراق را به دست آورده اند.

اما هیچ گروهی موفق نشده بیش از نیمی از کرسی ها را به دست آورد و در نتیجه گروه پیروز برای تشکیل دولت باید با گروه های دیگر ائتلاف تشکیل دهد.

مطالب مرتبط