محدودیت برای پرواز هواپیماهای ایران ایر به اروپا

ایران ایر
Image caption ناوگان هوایی ایران فرسوده است و مسئولان این کشور علت این موضوع را تحریم های آمریکا علیه ایران اعلام کرده اند

اتحادیه اروپا، تعدادی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی ایران ایر را به دلیل "غیر ایمن بودن" از پرواز به اروپا منع کرده است.

کمیسیون حمل و نقل اروپا روز سه شنبه۳۰ مارس (۱۰ فروردین) تعدادی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی دولتی ایران، ایران ایر را در فهرست هواپیما هایی که اجازه پرواز به اروپا را ندارند ( فهرست سیاه) ، قرار داده است.

هلن کرنس، سخنگوی کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا در این باره به بی بی سی فارسی گفت که نگرانی ها درباره حوادث هوایی است که هواپیما های فوکر ۱۰۰ دچار آن شده اند و این هواپیماها اجازه پرواز به اتحادیه اروپا را نخواهند داشت.

او گفت که هواپیماهای بوئینگ ۷۴۷ و مدل های مختلف ایرباس متعلق به ایران ایر همچنان اجازه پرواز به اتحادیه اروپا را خواهند داشت.

خانم کرنس دلیل تصمیم اتحادیه اروپا را "نگرانی قابل توجه درباره ایمنی هواپیماهای این شرکت" اعلام کرد و افزود :"در عمل محدودیت های وضع شده برای ایران ایر باعث خواهد شد تا از ناوگان هوایی این کشور که شامل حدود ۵۹ هواپیما خواهد بود، فقط ۳۹ هواپیما بتواند به کشورهای اتحادیه اروپا پرواز کنند."

هلن کرنس ضمن اعلام اینکه نمایندگان کمیسیون اروپایی برای بازدید از ناوگان هوایی ایران تا پیش از تابستان به این کشور سفر خواهند کرد، گفت :"گفت و گو با مقامات ایران ادامه خواهد داشت تا وضعیت امنیت پروازهای این شرکت (ایران ایر) را بررسی کنیم ."

در سال های اخیر حوادث مرگبار زیادی در سیستم هواپیمایی ایران اتفاق افتاده است و مقامات این کشور فرسوده بودن هواپیماهای ایران را به تحریم های آمریکا نسبت داده اند.

چندی پیش سازمان هواپیمایی ایران ورود و استفاده از هواپیماهای توپولوف ۱۵۴ به این کشور را ممنوع اعلام کرده است اما درباره هواپیما های فوکر ۱۰۰ که اغلب در خطوط داخلی ایران پرواز می کنند، تصمیم گیری نشده است.

از سوی دیگر مسعود مهاجر، کارشناس حمل و نقل، در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت که تصمیم تازه اتحادیه اروپا تاثیری در پروازهای ایران ایر به اروپا نخواهد گذاشت چون این شرکت برای پرواز هایش به مقصد اروپا از "هواپیماهای امن" استفاده می کند.

آقای مهاجر به تصمیم ایران برای سرمایه گزاری های بزرگ در ناوگان هواپیمایی اش اشاره کرد و گفت که این شرکت های سازنده هواپیما هستند که از فروش هواپیما به ایران خودداری می کنند.

او ابراز امیدواری کرد که فشاری که از سوی اتحادیه اروپا وارد می شود، متقابلا به فشار ایران برای خرید هواپیماهای نو منجر خواهد شد و شاید اتحادیه اروپا بتواند بخشی از مشکلات خرید هواپیما را برای این کشور رفع کند.

در سیزدهمین فهرست سیاه پروازهای ممنوع به اتحادیه اروپا،که روز سه شنبه در بروکسل منتشر شد، شرکت هواپیمایی دولتی کره شمالی، کوریو و شرکت هواپیمایی آنگولا، تاگ هم با محدودیت های پروازی رو به رو شده اند.

این دو شرکت برای پرواز به اروپا فقط می توانند از هواپیماهای جدیدی که ایمنی لازم و استاندارد بین المللی را برخوردار هستند، استفاده کنند.

در فهرست سیاه اتحادیه اروپا همچنان آریانا، شرکت هواپیمایی افغانستان و دو شرکت هواپیمایی کامبوجی و رواندایی باقی مانده اند.

پیشتر هم این شرکت ها به دلیل غیر ایمن بودن هواپیماهایشان اجازه پرواز به کشورهای اتحادیه اروپا را نداشتند.

مطالب مرتبط