احمدی نژاد سرانجام قانون بودجه را ابلاغ کرد

محمود احمدی نژاد در مجلس
Image caption رئیس جمهوری قبلا گفته بود که مصوبه مجلس در مورد یارانه ها قابل اجرا نیست

در پی مدت ها تنش میان رئیس جمهوری و مجلس ایران بر سر هدفمند کردن یارانه ها، محمود احمدی نژاد قانون بودجه ۱۳۸۹ کل کشور را برای اجرا به نهاد ریاست جمهوری ابلاغ کرد.

پایگاه اطلاع رسانی دولت، امروز ۱۰ فروردین (۳۰ مارس) با مقایسه لایحه بودجه تقدیمی دولت و بودجه مصوب مجلس و یادآوری اینکه "امسال نیز مجلس تغییرات عمده‌ای در لایحه دولت ایجاد کرده است"، "بی توجهی به نظرات کارشناسی دولت" را مورد انتقاد قرار داد.

مجلس ایران، در ۲۴ اسفند ماه گذشته نظر محمود احمدی نژاد در مورد تعیین ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت از محل حذف بخشی از یارانه های انرژی در سال ۱۳۸۹ را غیر واقع بینانه دانست و در قانون بودجه، درآمد حاصل از آزادسازی یارانه ها را ۲۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرد.

در پی این اقدام، رئیس دولت گفت که اجرای مصوبه مجلس در مورد هدفمند کردن یارانه ها ممکن نیست و خواهان مراجعه به آرای عمومی برای تعیین تکلیف اختلاف میان دو قوه شد.

اگرچه آقای احمدی نژاد با ابلاغ قانون بودجه از شدت تنش با مجلس کاسته است، اما به عقیده کارشناسان، دولت ممکن است در آینده بکوشد تا از طریق ابزارهایی چون ارسال لوایح متمم بودجه، کماکان برای ایجاد تغییر در این قانون تلاش کند.

دولت: نمی توانیم طرح های نیمه کاره را به پایان برسانیم

پایگاه اطلاع رسانی دولت در مطلب سه شنبه خود، با وجود پرهیز از ورود مستقیم به اختلافات میان رئیس جمهور و مجلس بر سر درآمد حاصل از حذف سوبسیدها، نمایندگان را به خاطر کاهش دادن درآمدهای دولت در سال ۱۳۸۹ مورد انتقاد قرار داد.

این سایت نوشت: "در لایحه پیشنهادی دولت، درآمدهای دولت مبلغی معادل ۶۷۶ هزار و ۴۹ میلیارد و ۱۵۱ میلیون ریال پیش‌بینی شده بود که با کاهشی ۳/۲۵ درصدی، مبلغ ۵۰۵ هزار و ۲۶۹ میلیارد و ۱۵۱ میلیون ریال به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید."

سایت رسمی دولت افزود که مجلس به جای "منابع قابل تحقق پیشنهادی دولت"، دولت را ملزم ساخته تا از روش هایی چون فروش اوراق مشارکت یا واگذاری اموال و شرکت‌های دولتی درآمد زیادی کسب کند و این در حالی است که، به نوشته این سایت، احتمال تحقق چنین درآمدهایی پایین است.

پایگاه اطلاع رسانی دولت همچنین از نمایندگان انتقاد کرد که حدود ۷ هزار میلیارد تومان (معادل ۱۷/۲ درصد) از بودجه عمرانی کشور را کاهش داده اند و افزود که به این ترتیب، دولت نمی تواند طرح هایی که مردم "سال‌هاست منتظر اجرایی شدن آن‌ها هستند" را به اتمام برساند.

ابلاغ قانون بودجه در حالی صورت می گیرد که محمدرضا میرتاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور سه روز پیش به خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود که دولت در مورد اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها "با تنگناها و مشکلاتی روبروست" و موارد غیر قابل اجرا را "دوباره به مجلس برمی‌گرداند".

اما آقای میرتاج الدینی دیروز در نامه ای به تعدادی از نمایندگان اقتصاددان مجلس، که از مخالفان اصلی اختصاص ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای هدفمند سازی یارانه ها بوده اند، از آنها "خاضعانه" درخواست کرد که در زمینه "اصلاح" طرح هدفمند ساختن یارانه ها با دولت همکاری کنند.

یک هفته پیش، محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس، گفته بود که "عدم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها تخلف محسوب می شود" و علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز تاکید کرده بود که طرح هدفمند کردن یارانه ها، همان گونه که توسط مجلس تصویب شده قابل اجراست و نیازی به تجدید نظر در آن وجود ندارد.

این اظهارات یک روز پس از آن بیان می شدند که رهبر جمهوری اسلامی در یک سخنرانی در مشهد گفته بود که در زمینه هدفمند کردن یارانه ها "از طرفی باید به دولت که بار اجرا بر دوش اوست، کمک شود" و از طرف دیگر "دولت هم باید آنچه را قانون شده است عمل کند".

مطالب مرتبط