آمریکا بر حفظ حاکمیت ملی عراق تاکید کرد

کریستوفر هیل
Image caption این مقام آمریکایی در گذشته مذاکره کننده ارشد کشورش در مذاکرات اتمی کره شمالی بود

کریستوفر هیل، سفیر آمریکا در عراق، از ایران و سایر کشورهای همسایه عراق خواسته است که به حاکمیت ملی این کشور احترام بگذارند.

او روز سه شنبه، دهم فروردین (۳۰ مارس) این اتهام که ایران تلاش می کند از نخست وزیر شدن ایاد علاوی، رهبر جناح سکولار مورد حمایت سنی ها جلوگیری کند، را تایید یا رد نکرد.

ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شده است.

آقای علاوی سه شنبه در مصاحبه اختصاصی با بی بی سی گفت، ایران از تمام احزاب مهم عراق به جز ائتلاف او، دعوت کرده است برای مذاکره به ایران بروند.

کریستوفر هیل از طریق ماهواره به خبرنگاران در واشنگتن گفت: "فکر نمی کنم مردم عراق از دولتی که ساخت داخل این کشور نباشد حمایت کنند."

سفیر آمریکا گفت: "آنچه ما می خواهیم از ایران ببینیم این است که به حاکمیت ملی عراق احترام بگذارد."

ایران بر حفظ استقلال و حاکمیت ملی عراق تاکید دارد.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در مصاحبه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) خطاب به کشورهای خارجی گفته است، انتخابات عراق یک موضوع داخلیست و آن ها نباید در این موضوع دخالت کنند.

کریستوفر هیل در گذشته مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات اتمی با کره شمالی بود.

Image caption آقای علاوی گفت ایران برای جلوگیری از تشکیل دولت تحت رهبری او تلاش می کند

او گفت آمریکا می خواهد عراق رابطه خوبی با کشورهای همسایه خود داشته باشد، اما در عین حال تاکید کرد فکر نمی کند مردم عراق این قضیه که ایران بخواهد "منافع ویژه ای" در عراق داشته باشد را قبول کنند.

رقابتی فشرده

ائتلاف العراقیه که رهبری آن با ایاد علاوی است، از حمایت سنی های عراقی که در اقلیت قرار دارند برخوردار است ولی حزب شیعه طرفدار نوری مالکی، نخست وزیر عراق که رقیب آقای علاوی است، مناسبات نزدیکی با ایران دارد.

ایاد علاوی که ائتلاف تحت رهبری وی در پارلمان عراق دو کرسی بیشتر از ائتلاف حکومت قانون به رهبری نوری المالکی دارد، گفته است چنانچه ایرانی ها با حسن نیت عمل می کردند از او نیز دعوت می کردند برای شرکت در مذاکرات به ایران برود.

وی همچنین حضور مردم عراق در این انتخابات را "به فال نیک" گرفته و گفته بود ایران به عنوان کشور همسایه عراق خواستار توفیق دولت آتی این کشور است و تاکید کرده بود که برای ایجاد صلح و ثبات و سازندگی، آماده کمک به کشورهای منطقه از جمله عراق است.

بر اساس نتایج اعلام شده، ائتلاف العراقیه ۹۱ کرسی و ائتلاف حکومت قانون تحت رهبری نوری مالکی ۸۹ کرسی پارلمان عراق را به دست آورده اند.

نوری مالکی بعد از اعلام نتایج در تلویزیون ملی عراق گفت ابهاماتی در مورد صحت انتخابات وجود دارد و نتایج اعلام شده به هیچ وجه نهایی نیست.

اما هیچ گروهی موفق نشده بیش از نیمی از کرسی ها را به دست آورد و در نتیجه گروه پیروز برای تشکیل دولت باید با گروه های دیگر ائتلاف تشکیل دهد.

مطالب مرتبط