آمریکا خبر آزمایش موشک 'ترایدنت' را رد کرد

Image caption این موشک یکی از سلاح های استراتژیک آمریکا بحساب می آید

قرارگاه مرکزی ارتش آمریکا خبر آزمایش موشکی بالستیک با توانایی حمل کلاهک هسته ای در یک مانور مشترک با عربستان را تکذیب کرده است.

حوزه عملیاتی قرارگاه مرکزی مناطق خاورمیانه و آسیای میانه است. ژنرال دیوید پترویس فرماندهی این قرارگاه را برعهده دارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه، ۱۱ فروردین (۳۱ مارس) گزارش داد آمریکا و عربستان سعودی چهارشنبه گذشته مانور نظامی مشترکی برگزار کردند که در آن یک فروند موشک ترایدنت با قابلیت حمل کلاهک هسته ای مورد آزمایش قرار گرفته است.

قرارگاه مرکزی انجام این مانور را تایید یا رد نکرده است، اما تاکید دارد گزارش آسوشیدپرس اشتباه بوده و "هیچ موشک ترایدنتی هفته گذشته با عربستان سعودی بطور آزمایشی پرتاب نشده است."

این موشک توسط زیر دریایی پرتاب می شود و یکی از سلاح های استراتژیک ایالات متحده بشمار می آید. بریتانیا نیز شماری از زیردریایی های اتمی حامل موشک ترایدنت را در اختیار دارد.

آسوشیتدپرس منبع خبر خود را یک مقام نظامی غربی ناشناس در واشنگتن، پایتخت آمریکا اعلام کرده است.

این خبرگزاری می گوید که ژنرال پاتریک اورایلی، فرمانده سازمان دفاع موشکی آمریکا در آن مانور حضور داشت.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا در اواسط ماه مارس از عربستان سعودی و امارات متحده عربی دیدار کرد.

او پنجشنبه ۱۱ مارس در امارات برنامه اتمی ایران را برای "همه" کشورهای منطقه نگران کننده دانست.

ایران حضور نظامی آمریکا را موجب بی ثباتی خاورمیانه می داند. ایران همچنین می گوید برنامه اتمی این کشور صلح آمیز است و برنامه موشکی اش جنبه دفاعی دارد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از اواخر سال میلادی گذشته سیستم های دفاع موشکی ایالات متحده در کشورهای همسایه ایران را تقویت کرده است.

آمریکا دو کشتی مجهز به سیستم ضد موشک بالستیک (ایجیس) را به خلیج فارس اعزام کرده است و از استقرار دو سیستم دفاع موشکی "پاتریوت" در امارت متحده عربی، بحرین، کویت و قطر خبر می دهد.

سرلشگر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، خبر استقرار سیستم ضد موشک آمریکا در کشورهای منطقه خلیج فارس را "جنگ روانی آمریکا" دانسته است و می گوید اثر این موشک ها را می توان با "تاکتیک ساده" از بین برد.

مطالب مرتبط