بزرگترین شرکت هند خرید نفت از ایران را متوقف کرد

پالایشگاه رلیانس
Image caption رلیانس بزرگترین شرکت خصوصی هند و مالک بزرگترین پالایشگاه نفتی جهان است

بزرگترین شرکت هندی واردکننده نفت خام از ایران اعلام کرده که قرارداد خرید نفت از ایران را تمدید نمی کند.

روز پنجشنبه، 12 فروردین (1 آوریل)، به نقل از منابع نزدیک به شرکت هندی رلیانس، گزارش شده است که این شرکت تصمیم گرفته است قرارداد خرید نفت خام از ایران را برای ایران تجدید نخواهد کرد.

براساس این گزارش، شرکت رلیانس در خلال یک سال گذشته به سرعت از میزان خرید نفت خام از ایران کاسته و در دو ماه گذشته نفتی از این کشور وارد نکرده است.

رلیانس بزرگترین شرکت خصوصی هند و مالک بزرگترین پالایشگاه نفتی جهان است و هر روزه حدود یک میلیون و دویست و چهل هزار بشکه انواع نفت خام را تصفیه می کند.

این شرکت در سال 2009، به طور متوسط روزانه نود هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری می کرد.

رلیانس دلیل تصمیم خود به توقف خرید نفت خام از ایران را اعلام نکرده است و به گزارش خبرگزاری رویتر، مقامات نفتی ایران نیز حاضر به اظهار نظر در این زمینه نشده اند.

برخی از ناظران نفتی گفته اند که احتمال دارد اقدام رلیانس در توقف خرید نفت خام از ایران ناشی از اختلاف دو طرف بر سر قیمت بوده باشد در حالیکه وفور نفت در بازار جهانی شرایط مساعدتری را در دسترس خریداران نفت قرار داده است.

در مقابل، این نظر نیز مطرح شده است که فشار سیاسی ایالات متحده و متحدان این کشور بر شرکت های طرف معامله ایران نیز در تصمیم رلیانس موثر بوده است.

به گفته برخی ناظران، با توجه به موقعیت بین المللی ایران در حال حاضر، خریداران نفت خام ترجیح می دهند با انتخاب عرضه کنندگان دیگر، وابستگی به نفت این کشور را کاهش دهند تا بدون مواجهه با احتمال قطع یا کاهش ناگهانی در آینده، نفت مور نیاز خود را از منابع قابل اطمینان تر تامین کنند.

کاهش روابط با ایران

در ماه ژوئن سال گذشته هم گزارش شد که شرکت رلیانس فروش بنزین به ایران را متوقف کرده که دلیل آن نگرانی از واکنش ایالات متحده در پی تلاش برخی نمایندگان کنگره این کشور به تحریم فروش بنزین به ایران عنوان شد.

Image caption خریداران عمده جهان در صدد کاهش وابستگی به نفت ایران بوده اند

شرکت رلیانس از جمله صادرکنندگان عمده فرآورده های نفتی به ایالات متحده است و ظاهرا پیشنهاد شماری از نمایندگان کنگره آمریکا در مورد منع صدور بنزین به ایران باعث شد این شرکت صدور این فرآورده نفتی به ایران را قطع کند.

خبر تصمیم این شرکت هندی به توقف خرید نفت خام از ایران در پی گزارش هایی در مورد اقدام شمار دیگری از شرکت های طرف قرارداد جمهوری اسلامی برای کاهش وابستگی خود به نفت صادراتی و همکاری نفتی با این کشور انتشار می یابد.

شرکت های ژاپنی در ماه های اخیر به تدریج از میزان خرید نفت خام از ایران کاسته اند و اخیرا گزارش شد که واردکنندگان چینی هم خرید نفت خام از ایران را به طرز قابل توجهی کاهش داده اند.

همچنین، چند شرکت عمده اروپایی از تصمیم به توقف فروش بنزین به جمهوری اسلامی خبر داده اند و یک شرکت روسی نیز اعلام کرده است که به دلیل تحریم های وضع شده توسط دولت ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، از ادامه فعالیت در بخش نفت و گاز ایران منصرف شده است.

ایالات متحده و شمار دیگری از کشورهای غزبی، دولت ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم کرده و از این کشور خواسته اند بخشی از این برنامه ها، به خصوص غنی سازی اورانیوم را طبق قطعنامه های مصوب شورای امنیت، به حالت تعلیق در آورد.

جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و قطعنامه های تنبیهی سازمان ملل را غیرقانونی خوانده و با تاکید بر ادامه و گسترش فعالیت در زمینه غنی سازی اورانیوم، تشدید تحریم های بین المللی را بی تاثیر خوانده است.

علاوه بر تحریم های مصوب شورای امنیت، ایالات متحده یک رشته تحریم های تجاری یکجانبه را نیز علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته و کوشیده است شرکت های غیرآمریکایی طرف معامله با ایران را نیز به اعمال محدودیت هایی در روابط با جمهوری اسلامی وادار سازد.

مطالب مرتبط