ایران: دعوت از احزاب عراقی مداخله در امور این کشور نیست

مهمانپرست
Image caption مهمانپرست: میزبانی جریانهای سیاسی برای کمک به تشکیل دولت جدید عراق بود

ایران اتهام تلاش برای دخالت در روند سیاسی عراق را تکذیب کرده و آن را به کوشش برخی گروه های سیاسی عراقی برای تضعیف رقبای خود نسبت داده است.

رادیو و تلویزیون دولتی ایران روز پنجشنبه 12 فروردین (1 آوریل) گزارش داد که رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور، اظهارات برخی سیاستمداران عراقی را در مورد اقدامات جمهوری اسلامی برای تاثیرگذاری بر روند تشکیل دولت جدید عراق نادرست خوانده و گفته است: "جمهوری اسلامی ایران همواره از فرآیند سیاسی عراق که مبتنی بر مردم سالاری است حمایت کرده است و این مسیر را همچنان ادامه خواهد داد."

آقای مهمانپرست، بدون نام بردن از شخصیت یا تشکل خاصی در عراق، گفت: "برخی جریان های سیاسی [عراق] که امکان دستیابی به اهداف خود از طریق سازوکارهای انتخاباتی و دموکراتیک را ندارند، با القای شبهه مداخله خارجی، سعی در ایجاد فضای بدگمانی و تنش آلود نسبت به سایر رقبا و احزاب سیاسی دارند."

اخیرا ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق و رهبر ائتلاف العراقیه، در مصاحبه ای با بی بی سی دولت ایران را متهم کرد که می کوشد از تشکیل دولت جدید به ریاست او جلوگیری کند.

آقای علاوی دعوت دولت ایران از احزاب عمده عراق، به استثنای ائتلاف تحت رهبری خود برای سفر به ایران و مذاکره به منظور تشکیل دولت آینده را نشانه جهت گیری جمهوری اسلامی و تلاش برای مداخله در امور داخلی عراق دانست.

در عین حال، وی مشخص نکرد که با توجه به شرایط داخلی و موقعیت بین المللی جمهوری اسلامی، از نظر او، حمایت یا عدم حمایت حکومت ایران از احزاب و گروه های معینی در عراق چه نوع تاثیری بر موقعیت سیاسی آنها و توفیق یا عدم توفیق در جلب حمایت سیاسی لازم برای تشکیل و یا شرکت در دولت آینده خواهد داشت.

ائتلاف العراقیه که از آن به عنوان یک تشکل سیاسی سکولار یاد می شود، در انتخابات پارلمانی اخیر عراق توانست بیشترین کرسی های پارلمان را به دست آورد و ائتلاف حکومت قانون، به رهبری نوری المالکی، نخست وزیر را که یک تشکل عمدتا شیعی و دارای روابط نزدیک با حکومت اسلامی ایران است، با اختلاف اندکی پشت سر بگذارد.

مسیر دشوار تشکیل دولت

در عین حال، هیچیک از احزاب و ائتلاف های شرکت کننده در این انتخابات به حد نصاب نیمی از کرسی های پارلمان دست نیافته اند و هر یک از آنها برای تشکیل دولت آتی، نیازمند جلب حمایت سایر جناح های پارلمانی هستند.

Image caption در این انتخابات بیشتر رای دهندگان ائتلاف سکولارها را ترجیح داده اند

در حال حاضر، رهبران دو ائتلاف اصلی به رهبری ایاد علاوی و نوری المالکی تلاش برای جلب حمایت جناح های مختلف پارلمان آینده و دستیابی به آرای لازم برای تشکیل دولت بعدی را آغاز کرده اند و پیش بینی می شود که تشکیل دولت آینده تنها پس از مذاکرات و داد و ستدهای سیاسی گسترده و طولانی امکانپذیر خواهد بود.

ظاهرا در فاصله بین انتخابات قبلی و اخیر عراق، گرایش رای دهندگان عراقی به دخالت دین در سیاست به نحوی که مورد حمایت حکومت ایران است کاهش یافته، و همزمان شرایط داخلی و موقعیت بین المللی جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر ممکن است روابط نزدیک با این کشور را امتیازی مثبت جلوه ندهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات آقای علاوی گفته است: "ائتلاف احزاب و جریان های سیاسی عراق برای تشکیل دولت آتی این کشور موضوعی داخلی است و بدیهی است که این احزاب براساس اهداف و برنامه های انتخاباتی خود و بدون در نظر گرفتن ملاحضات خارجی به این کار اقدام می نمایند."

وی گفت که حکومت ایران دخالتی در این روند ندارد.

آقای مهمانپرست در مورد دعوت از احزاب عراقی برای مذاکره در ایران، میزبانی از جریان های سیاسی عراق را نشانه حمایت دولت خود از "فرآیند سیاسی این کشور و کمک به تشکیل دولت جدید عراق در کوتاه ترین زمان ممکن" توصیف کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرد که عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر و توسعه همکاری دوجانبه از اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی به خصوص در روابط با همسایگان است.

مطالب مرتبط