به روز شده:  15:17 گرينويچ - پنج شنبه 01 آوريل 2010 - 12 فروردین 1389

مذاکرات مقامات ایران و چین درباره پرونده هسته ای ایران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی ایران و مذاکره کننده ارشد پرونده هسته ای این کشور با مقامات چینی دیدار و گفت و گو کرد.

آفای جلیلی که روز پنج شنبه 12 فروردین (اول آوریل) وارد پکن شد، با یانگ جیه جی، وزیر امور خارجه چین و دای بین گوا، عضو ارشد شورای دولتی این کشور گفت و گو کرد.

یکروز پیش از سفر آقای جلیلی،خبرگزاری ها به نقل از دیپلمات های آمریکایی گزارش دادند که، چین با درخواست سایر اعضای گروه ۱+۵ برای تهیه فهرستی از تحریم ها علیه ایران موافقت کرده است.

نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه، ۱۱ فروردین (۳۱ مارس) از طریق ماهواره مذاکراتی درباره "گام بعدی" در برابر ایران داشتند.

کین کانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین که ساعاتی پیش از ورود سعید جلیلی به این کشور در جمع خبرنگاران حاضر شده بود، اظهار نظر مستقیمی درباره این خبر نکرد ولی تاکید کرد که چین همواره خواهان "راه حل صلح آمیز و شیوه دیپلماتیک" برای حل مساله پرونده هسته ای ایران بوده است.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا پیش از سفر آقای جلیلی، موضوعات مورد بحث در این سفر را "مسایل مورد علاقه دو طرف، مناسبات دو جانبه و همچنین مساله هسته ای ایران" عنوان کرده بود.

اعضای غربی گروه ۱+۵ که از اعضای دایمی شورای امنیت و آلمان تشکیل شده است، خواستار تشدید تحریم های ایران برای افزایش فشار بر این کشور هستند.

تلاش برای تصویب تحریم های جدید علیه ایران به وسیله شورای امنیت پس از به بن بست رسیدن گفتگوهای اتمی با این کشور و عدم موافقت با پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی برای معاوضه اورانیوم غنی شده در تاسیسات نظنز با سوخت مورد نیاز راکتور تحقیقاتی تهران افزایش یافته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.