ابراز نگرانی گزارشگران بدون مرز درباره سلامت روزنامه نگاران زندانی در ایران

گزارشگران بدون مرز
Image caption گزارشگران بدون مرز بارها از وضعیت روزنامه نگاران در ایران انتقاد کرده است

سازمان گزارشگران بدون مرز نگرانی "عمیق" خود را درباره وضعیت سلامت روزنامه نگاران زندانی در ایران اعلام کردند.

سازمان گزارشگران بدون مرز، در اطلاعیه ای که روز پنج شنبه 12 فروردین (اول آوریل) منتشر شد، ضمن ابراز نگرانی از شرایط روزنامه نگاران زندانی در ایران، هشدار داده است که زندگی بسیاری از آنها با خطر جدی رو به رو ست.

در این اطلاعیه، به بیماری تعدادی از روزنامه نگاران زندانی در ایران و نیاز فوری آنها به درمان اشاره شده است .

سازمان گزارشگران بدون مرز مقامات ایران را مسئول جان و سلامت این "روزنامه نگاران بیمار" دانسته و خواهان آزادی این روزنامه نگاران شده است.

در این اطلاعیه به بیماری عمادالدین باقی، بدرالسادات مفیدی، مهدی محمودیان، محمد صدیق کبودوند، هنگامه شهیدی، عیسی سحرخیز، نادرکریمی جونی و مجتبی لطفی اشاره شده است.

دولت ایران بارها با رد اتهام نقض آزادی بیان و مطبوعات، تاکید کرده که به این آزادی ها در چهارچوب قوانین کشور پایبند است.

در بخشی از اطلاعیه سازمان گزارشگران بدون مرز به نقل از فاطمه کمالی احمدسرایی، همسر عمادالدین باقی، روزنامه نگار و بنیان گذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان اعلام شده است که آقای باقی در شب سال نو خورشیدی در اثر عارضه تنفسی به بیمارستان منتقل شده اما از بیمارستان دوباره به زندان برده شده است.

در این اطلاعیه همچنین نسبت به سلامتی یک روزنامه نگار دیگر ابراز نگرانی شده است :"مهدی محمودیان که درباره افتضاح بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک مقاله نوشته بود و از 7 ماه پیش در زندان به سر می برد به خانواده اش اعلام کرده است که از بیماری شدید تنفسی رنج می برد و چندین بار در سلول خود بیهوش شده است."

پیش از این هم، گزارشگران بدون مرز، در بیانیه ای، ایران را بزرگ ترین زندان روزنامه نگاران نامیده و خواهان آزادی فوری تمام روزنامه نگاران زندانی در این کشور شده بودند.

چندی پیش سازمان گزارشگران بدون مرز با محکوم کردن دادگاه معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر نسبت به پیاده شدن "سناریوی وحشت" جمهوری اسلامی از طریق اعدام بازداشت شدگان هشدار داده بود: "رهبران جمهوری اسلامی گمان می‌کنند با اعدام می توانند آرامش را به این کشور بازگردانند."

گزارشگران بدون مرز، سازمانی بین المللی و غیر انتفاعی است و مقر آن در پاریس قرار دارد، این سازمان در زمینه آزادی بیان و دفاع از روزنامه نگاران فعالیت می کند.

مطالب مرتبط