بریتانیا و آلمان از تشدید تحریم های ایران حمایت کردند

دیدار براون و مرکل- عکس از ای پی
Image caption رهبران آلمان و بریتانیا بر گفتگو با شرکای خود درباره تشدید تحریم های ایران تاکید کردند

رهبران بریتانیا و آلمان حمایت خود را از افزایش تحریم های ایران به خاطر عدم موفقیت گفتگوهای اتمی با این کشور اعلام کرده اند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پنجشنبه در دیدار با یکدیگر درباره قدم های پیش رو برای مقابله با برنامه اتمی ایران گفتگو کردند.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران نیز در پکن با مقام های چینی درباره تحولات مربوط به مذاکرات اتمی گفتگو کرده است. دیپلمات های غربی در نیویورک می گویند آمریکا و متحدان اروپایی آن امیدوارند بتوانند هفته آینده پیشنویس قطعنامه پیشنهادی برای افزایش تحریم های ایران را با کمک روسیه و چین تدوین کنند.

این در حالی است که پس از جلسه روز چهارشنبه گروه ۱+۵ ، خبرگزاری ها از موافقت چین با بررسی امکان تشدید تحریم های ایران خبر داده بودند.

این گروه از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان تشکیل شده است.

در پی عدم موفقیت گفتگوهای هسته ای برای توقف غنی سازی اورانیوم در ایران، آمریکا و متحدان اروپایی آن خواستار تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور هستند.

پیش از این چین تنها عضو گروه ۱+۵ بود که کاملا با افزایش تحریم های ایران مخالفت می کرد.

آقای براون و خانم مرکل در پایان دیدار خود در جنوب بریتانیا در بیانیه ای اعلام کردند هر دو کشور به قوت از اعمال تحریم های جدید علیه ایران حمایت می کنند و خواستار گفتگوی بیشتر با شرکای جهانی خود در این باره هستند.

پیش از این نیز باراک اوباما و نیکلا سارکوزی، روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در دیداری در واشنگتن خواستار اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران شدند.

آقای اوباما گفت خواستار تشدید هر چه سریع تر تحریم های ایران است.

تحلیلگران می گویند پس از توافق اعضای گروه ۱+۵ بر سر پیشنویس قطعنامه تحریم های ایران، آنها باید موافقت ده عضو غیردائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را کسب کنند.

ترکیه، برزیل و لبنان سه عضو غیر دائمی شورای امنیت هستند که با تحریم بیشتر ایران موافق نیستند.

این در حالی است که کشورهای غربی خواستار تصویب تحریم های جدید ایران در شورای امنیت با اکثریت قاطع هستند تا یکپارچگی جامعه جهانی را در برابر این کشور نشان دهد.

روسای جمهوری ترکیه و برزیل پیش تر مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده اند.

تحلیلگران می گویند حضور جنبش حزب الله در دولت لبنان نیز مانع رای مثبت این کشور به قطعنامه پیشنهادی خواهد شد.

مطالب مرتبط