استقبال آمریکا از پیوستن چین به مذاکرات تحریم ایران

تاسیسات اتمی ایران
Image caption آمریکا به خاطر متوقف نشدن غنی سازی اورانیوم در ایران در پی افزایش تحریم های این کشور است

کاخ سفید از تصمیم چین برای پیوستن به گفتگوهای مربوط به افزایش تحریم های ایران استقبال کرده است.

بیل بورتون، سخنگوی کاخ سفید ابراز امیدواری کرده است سفر پیش روی هو جینتائو، رئیس جمهوری چین به واشنگتن زمینه ساز اقدام قاطع تر در برابر برنامه اتمی ایران باشد.

به گفته آقای بورتون، تصمیم چین به اتحاد جهانی در برابر برنامه اتمی ایران و حرکت به سوی اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور کمک می کند.

بعد از برگزاری جلسه روز چهارشنبه گروه ۱+۵ برای بررسی تصویب تحریم های جدید علیه ایران، دیپلمات های آمریکایی از تصمیم چین برای پیوستن به گفتگوهای جدی در این باره خبر دادند.

در پی عدم موفقیت گفتگوهای هسته ای برای توقف غنی سازی اورانیوم در ایران، آمریکا و متحدان اروپایی آن خواستار تشدید تحریم های بین المللی علیه این کشور هستند.

پیش از این چین تنها عضو گروه ۱+۵ بود که کاملا با افزایش تحریم های ایران مخالفت می کرد.

در این حال، وزارت خارجه چین تاکید کرده این کشور تنها در پی یک راه حل صلح آمیز برای پایان دادن به مناقشه اتمی ایران است.

چین گنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین پنجشنبه گفت کشورش همچنان برای دستیابی به یک راه صلح آمیز برای تنش های اتمی ایران و غرب تلاش می کند.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران به پکن سفر کرده تا با مقام های چینی درباره تحولات مربوط به مذاکرات اتمی گفتگو کند.

بهبود روابط؟

به گفته آقای بورتون، اعلام آمادگی چین برای پیوستن به گفتگوهای تشدید تحریم های ایران یک قدم مهم است.

او گفت آقای اوباما بر این باور است که آمریکا موفق به ایجاد یک موضع گیری واحد از سوی جامعه جهانی علیه برنامه اتمی ایران شده است.

آقای جینتائو برای شرکت در اجلاس جهانی امنیت هسته ای که ۱۲ و ۱۳ آوریل در واشنگتن برگزار می شود، به آمریکا سفر خواهد کرد.

به گفته دیپلمات ها، چین با پذیرش دعوت ایالات متحده برای شرکت در این نشست و پیوستن به گفتگوهای تحریم ایران سعی دارد تنش ایجاد شده در روابط دو کشور بر سر سانسور اینترنت، تبت و فروش تسلیحات آمریکایی به تایوان را کاهش دهد.

تحلیلگران می گویند در صورت توافق اعضای گروه ۱+۵ بر سر پیشنویس قطعنامه تحریم های ایران، آنها باید موافقت ده عضو غیردائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد را کسب کنند.

ترکیه، برزیل و لبنان سه عضو غیر دائمی شورای امنیت هستند که به احتمال زیاد با تحریم بیشتر ایران موافقت نخواهند کرد.

کشورهای غربی خواستار تصویب تحریم های جدید ایران در شورای امنیت با اکثریت قاطع هستند تا یکپارچگی جامعه جهانی را در برابر این کشور نشان دهد.

مطالب مرتبط