رهبران آمریکا و چین درباره ایران گفتگو کردند

اوباما در دفتر کارش در کاخ سفید
Image caption رهبران چین و آمریکا یک ساعت گفتگو کردند

کاخ سفید می گوید که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا طی تماسی تلفنی با هو جینتائو رهبر چین در مورد موضوع برنامه اتمی ایران گفتگو کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که آقای اوباما در این تماس یک ساعته "بر اهمیت همکاری دو کشور برای اطمینان از اینکه ایران به تعهدات بین المللی اش عمل می کند تاکید کرده است."

رئیس جمهور چین نیز در مقابل خواستار روابط "سالم و پایدار" با آمریکا شد.

رهبران دو کشور همچنین در مورد اهمیت اجرای موافقتنامه های گروه 20 برای تقویت رشد اقتصادی صحبت کردند.

چین که از اعضای دائم شورای امنیت و دارای حق وتو است روابط محکمی با ایران دارد. این کشور در ماه های اخیرا با طرح اعمال تحریم های تازه علیه ایران مخالفت می کرد اما مقام های آمریکایی می گویند پکن به تازگی برای بررسی تحریم های تازه چراغ سبز نشان داده است.

آقای اوباما اخیرا گفت امیدوار است که تحریم های تازه علیه ایران "طی چندین هفته" آینده در چارچوب شورای امنیت وضع شود.

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل روز پنجشنبه گفت که چین آماده گفتگوهای "جدی" با کشورهای غربی درباره قطعنامه تازه علیه ایران است.

کشورهای غربی ادعا می کنند ایران به دنبال سلاح اتمی است، اتهامی که ایران رد می کند.

کاخ سفید پیشتر از تصمیم چین برای پیوستن به گفتگوهای مربوط به افزایش تحریم های ایران استقبال کرد.

بیل بورتون، سخنگوی کاخ سفید، ابراز امیدواری کرد سفر پیش روی هو جینتائو - در اواسط آوریل - به واشنگتن زمینه ساز اقدام قاطع تر در برابر برنامه اتمی ایران باشد.

به گفته آقای بورتون، تصمیم چین به اتحاد جهانی در برابر برنامه اتمی ایران و حرکت به سوی اعمال تحریم های بیشتر علیه این کشور کمک می کند.

نمایندگان اعضای گروه ۱+۵ روز چهارشنبه برای بررسی تحریم های جدید علیه ایران کنفرانس داشتند.

چین گنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز پنجشنبه گفت کشورش همچنان برای دستیابی به یک راه صلح آمیز برای تنش های اتمی ایران و غرب تلاش می کند.

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران، این هفته به پکن سفر کرد تا با مقام های چینی درباره تحولات مربوط به مذاکرات اتمی گفتگو کند.

مطالب مرتبط