رئیس قوه قضاییه: برای هیچ متهمی حریم امن قایل نیستیم

صادق آملی لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی در دیدار با مراجع دینی در قم گفت که دستگاه قضایی ضابط کسی نیست

رییس قوه قضاییه ایران در دیدار با مراجع تقلید در قم گفت که دستگاه قضایی "ضابط کسی نیست" و "در برخورد با دانه درشت های اقتصادی و افراد پر نفوذ حریم امنی برای آنها قایل نیست".

صادق لاریجانی روز پنج شنبه ۱۲ فروردین در قم در واکنش به سخنان یک روز پیش تر آیت الله مکارم شیرازی که گفته بود امیدوار است اعمال نفوذ ها در قوه قضاییه حذف شود، بر نفوذ ناپذیری قوه قضاییه تاکید کرد.

رئیس قوه قضاییه همچنین گفت که این دستگاه تلاش می کند از "جار و جنجال سیاسی و رسانه ای در رسیدگی های قضایی" پرهیز کند.

برخی منتقدین به عملکرد قوه قضاییه در ایران معتقدند که این دستگاه در برخورد با متهمین یکسان عمل نمی کند و تحت تاثیر برخی افراد صاحب نفوذ در حکومت قرار می گیرد.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران همواره در سخنان خود تاکید کرده که در برخورد با "دانه درشت ها"، به ویژه "مفسدان اقتصادی" با قاطعیت عمل می کند و اسامی این افراد را اعلام می کند اما این وعده تا کنون محقق نشده است.

آیت الله مکارم شیرازی پیش تر از عملکرد رسانه ها در مورد پرونده های قضایی انتقاد کرده و گفته بود: "این که بسیاری از مسائل قبل از اینکه دادگاهی شود، رسانه ای می شود یک خطر است".

وی با اشاره به اینکه این موضوع باعث می شود قاضی برای صدور حکم به سختی بیفتد و نتواند به راحتی قضاوت کند، گفت که نظارت بر حکم قضات بسیار مهم است و نباید طوری رفتار شود که بعضی قضات احساس کنند به احکامی که صادر می کنند هیچ نظارتی نمی شود.

یک ماه پیش و در پی انتشار گزارش هایی درباره تأیید حکم اعدام یک دانشجوی ۲۰ ساله بر اساس فتوای آیت الله ناصر مکارم شیرازی، این مرجع تقلید شیعه در ایران، صدور چنین فتوایی را تکذیب کرد و در پایگاه اطلاع رسانی دفتر خود نوشت: "ما مطلقاً چنین فتوایی در باره چنین اشخاصی نداده ایم و این شیطنتی است که بعضی از سایت ها انجام داده اند. انشاءالله طبق موازین اسلام عمل کنید و عجولانه قضاوت نفرمایید".

مطالب مرتبط