اعتراض ایران به حذف تیم ملی فوتبال دختران از المپیک جوانان

فوتبال دختران
Image caption زنان ورزشکار ایرانی به دلیل اجبارشان در رعایت پوشش اسلامی همواره با محدودیت هایی رو به رو هستند

مسئولان ورزش ایران با ارسال نامه ای به تصمیم فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) مبنی بر حذف تیم فوتبال نوجوانان ایران از بازی های المپیک جوانان سنگاپور اعتراض کردند.

خبرگزاری مهر روز جمعه ۱۳ فروردین (۲ آوریل) خبر ارسال نامه ای از سوی علی کفاشیان، دبیر کل کمیته ملی المپیک ایران و همچنین رئیس فدراسیون فوتبال این کشور به مسئولان فیفا را منتشر کرد.

بر اساس این خبر آقای کفاشیان در این نامه از فیفا خواسته است تا در تصمیم اش تجدید نظر کند.

او با تاکید بر مساله حجاب اعضای تیم فوتبال نوجوانان ایران، این موضوع را شرط حضور تیم ایران عنوان کرد و گفت: "این از شروط اصلی و تغییر ناپذیر کشورمان است و امید می رود که مقامات فیفا به اعتقادات دینی کشورها احترام بگذارد."

علی سعیدلو، رئیس سازمان تربیت بدنی ایران هم اعلام کرد که در این زمینه پیگیری های لازم را از طریق کنفدراسیون فوتبال آسیا انجام خواهد داد.

شاهین رحمانی، عضو روابط عمومی کنفدراسیون فوتبال آسیا پیش تر به بی بی سی فارسی گفته بود که براساس تصمیمی که در کمیته اجرایی فیفا روز ۱۸ مارس گرفته شده است، تیم ایران به دلیل پوشیدن لباس اسلامی نمی تواند در بازی های فوتبال المپیک نوجوانان شرکت کند و تیم تایلند جایگزین تیم ایران در این بازی ها شده است.

آقای رحمانی درباره تصمیم فیفا گفت که در جلسه ای که این تصمیم گیری شده افراد مسلمانی هم حضور داشته اند و در تصمیم فیفا به مساله مذهب اشاره ای نشده و دلیل حذف تیم ایران "لباس اسلامی" عنوان شده است.

فریده شجاعی، نایب رئیس فدراسیون فوتبال ایران هم روز جمعه به خبرگزاری ایسنا گفت که مسئولان فدراسیون قصد دارند عکس های بازی های قبلی تیم ملی فوتبال بانوان ایران را با پوشش اسلامی برای فیفا بفرستند.

او همچنین به حضور تیم فوتبال زنان با لباس اسلامی در بازی های آسیایی اشاره کرد.

خانم شجاعی درباره اشکالی که این بار فیفا گرفته است، به جلسه ای در این رابطه اشاره کرد که یک سال پیش تر در اردن برگزار شده بود و گفت :"آنها فکر می کردند حجاب اسلامی لباس محلی و رسمی کشور ماست و به ما گفتند که اگر با لباس شما موافقت کنیم، از این پس دیگر کشورها هم می خواهند با لباس خود بازی کنند."

اما او گفت که نمایندگان فیفا در آن زمان نظر نمایندگان ایران را پذیرفتند و قرار بوده است تیم فوتبال دختران نوجوان ایران با پوشش اسلامی در بازی های المپیک حاضر شوند.

او ضمن ابراز بی اطلاعی از دلیل تصمیم فیفا، گفت که اردو های آمادگی این تیم همچنان ادامه دارد.

فیفا از هر قاره یک تیم را برای شرکت در مسابقات فوتبال المپیک سنگاپور انتخاب کرده است که سهمیه آسیا به ایران رسیده بود .

موضوع لباس و حجاب ورزشکاران زن در ایران، در سال های پس از انقلاب ایران همواره از موضوع های بحث انگیز بوده است و بارها ورزشکاران زن ایرانی برای شرکت در مسابقه های جهانی با محدودیت رو به رو شده اند.

ورزشکاران زن ایرانی در مسابقات بین المللی، با پوشش اسلامی شرکت می کنند. پوششی که حتی با نوع لباس های ورزشکاران محجبه سایر کشورها نیز تفاوت دارد و سختگیرانه تر توصیف شده است.

در ماه های اخیر خبرهایی از آنچه که "کشف حجاب" ورزشکاران زن نامیده شد، در رسانه های ایران منتشر شد که انتقادهایی در پی داشت.

تاکید بر حجاب در جمهوری اسلامی ایران به گونه ای است که حتی عالی رتبه ترین مقامات سیاسی کشورهای دیگر نیز اگر زن باشند، در سفر به ایران ملزم به رعایت آن هستند.

مطالب مرتبط