واکنش احمدی نژاد به پیام نوروزی اوباما

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد گفت که ایران در برابر تحریم احتمالی بنزین آسیب پذیر نیست

رئیس جمهوری ایران به انتقادهای مطرح شده از سوی رئیس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی اش خطاب به ایرانیان پاسخ داده و از تغییراتی سخن گفته است که انتظار دارد در سیاست آمریکا در برابر ایران ایجاد شود.

محمود احمدی نژاد روز شنبه ۱۴ فروردین (۳ آوریل) در سیرجان با اشاره به سخنان اخیر باراک اوباما گفت: "می گویند ما به سوی ملت ایران دست دراز کردیم اما دولت و ملت ایران دست ما را پس زد. شما چه دستی دراز کردید؟ چه چیزی عوض شد؟ تحریم هایتان را برداشتید؟ تبلیغات منفی را برداشتید؟ فشارها را کم کردید؟"

آقای اوباما در پیامی که به مناسبت نوروز سال ۱۳۸۹ خطاب به ایرانیان منتشر کرد، گفته بود که رهبران ایران می کوشند از راه دشمنی کردن با آمریکا برای خود مشروعیت ایجاد کنند و به همین دلیل در برابر دست دوستی آمریکا که به سویشان دراز شده است، مشت گره کرده خود را نشان می دهند.

او خطاب به رهبران ایران گفته بود: "از شکایت های گذشته شما آگاهیم، ما هم شکایت هایی داریم، اما برای حرکت به سوی جلو آماده ایم. ما می دانیم که شما با چه چیزی مخالفید، حال بگویید که با چه چیزی موافقید".

آقای احمدی نژاد در پاسخ به پیام رئیس جمهوری آمریکا گفته است: "ما انتظار داشتیم و داریم که آقای اوباما ادبیات خود را عوض کند. اما می گویند که او تحت فشار صهیونیست ها است. دیگر بدتر!"

سخنان رئیس جمهوری ایران همزمان با افزایش تلاش های دولت آمریکا برای جلب موافقت قدرت های جهانی در مورد اعمال تحریم های سختگیرانه تر بر ایران منتشر شده است.

آقای اوباما ساعاتی پیش از سخنرانی آقای احمدی نژاد در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که فشار علیه ایران را به منظور جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح اتمی افزایش خواهد داد.

او هشدار داده بود که در صورت دستیابی ایران به چنین سلاحی، ثبات و امنیت در خاورمیانه به خطر خواهد افتاد.

اما آقای احمدی نژاد گفته است که اگر ایران به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی "متهم" است، "جرم" آمریکایی ها "ثابت شده" است.

او گفت: "اگر ساخت یک بمب تا این حد جرم است، با آنها که ۱۰ هزار بمب ساخته اند و انبار کرده اند و چندین بار هم از آن استفاده کرده اند چه باید کرد؟"

آقای احمدی نژاد البته بار دیگر تأکید کرده است که ایران در پی ساخت بمب اتمی نیست.

رئیس جمهوری ایران همچنین در واکنش به تلاش هایی که گفته می شود برای تحریم فروش بنزین به ایران جریان دارد، گفت که کشورش در این مورد آسیب پذیر نیست.

او گفت: "خیال می کنند اگر بگویند به ایران بنزین نمی دهند، ما عزا می گیریم و ناراحت می شویم. اینگونه نیست، بلکه به سرعت به متخصصان خود می گوییم بنزین مورد نیاز را تولید کنند".

مطالب مرتبط