صالحی: طرح ساخت مراکز اتمی ارائه شده است

Image caption صالحی می گوید رئیس جمهوری ایران روز ۲۰ فروردین به مردم اخبار "خوش" هسته ای خواهد داد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است طرح راه اندازی تاسیسات اتمی دیگری را به دولت محمود احمدی نژاد ارائه داده است که در صورت موافقت دولت، ساخت آن ها در نیمه نخست امسال آغاز خواهد شد.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا) روز شنبه، ۱۴ فروردین (سوم آوریل) به نقل از علی اکبر صالحی نوشت: "این تاسیسات در مناطق مختلف کشور پراکنده هستند و بر اساس صلاحدید احمدی ‌نژاد در نقاط مورد نظر ساخته می ‌شوند."

این مقام ایران به تازگی گفته بود، هر کدام از مراکز اتمی جدید به لحاظ قدرت تولید، اما نه از لحاظ وسعت مکان، در حد و اندازه سایت غنی سازی نطنز خواهد بود و قرار است در آن ها از سانتریفوژهای جدیدی استفاده شود.

در همین رابطه، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال، روز شنبه خبر داد ایران دست کم در یک مورد توانسته است با دور زدن تحریم های بین المللی و با استفاده از یک شرکت خصوصی، از یک کمپانی فرانسوی تجهیزات و قطعات ساخت سانترفیوژ (دستگاه غنی سازی اورانیوم) خریداری کند.

این روزنامه به نقل از منابع ناشناس خود می نویسد، شرکتی بنام "جاودان مهر طوس" از طریق شرکت واسطه ای در شانگهای چین تجهیزات مذکور را از طرف فرانسوی برای ایران خریده است.

آن طور که وال استریت ژورنال نوشت، آژانس بین المللی انرژی اتمی در اواسط ماه ژانویه از این امر مطلع شد و تحقیقات این نهاد و سازمان های اطلاعاتی غربی در این خصوص ادامه دارد.

این در حالیست که آمریکا برای حمایت چین از چهارمین قطعنامه تحریمی شورای امنیت علیه ایران به شدت در تلاش است و بر اساس گزارش ها چین موافقت کرده است که مجازات های احتمالی علیه تهران را بررسی کند.

رسانه های گروهی آمریکا می گویند سازمان های اطلاعاتی این کشور بر این باورند تاسیسات اتمی دیگری مانند مرکز زیرزمینی "فردو" که در نزدیکی شهر قم واقع است، در ایران وجود دارد و در حال تحقیق درباره فعالیت ایران برای ساخت حداقل دو مرکز جدید هستند.

در حال حاضر نطنز تنها مرکز اعلام شده غنی سازی اورانیوم در ایران است. مرکز فردو هنوز تکمیل و راه اندازی نشده است.

به گفته علی اکبر صالحی، محمود احمدی نژاد روز ۲۰ فروردین درباره نوع سانتریفوژهای جدید به مردم ایران "اخبار خوشی" خواهد داد.

آمریکا و کشورهای غربی نگرانند که ایران تحت پوشش تامین انرژی داخلی، قصد تولید بمب اتمی دارد.

اما مقام های ارشد ایران این اتهام را رد می کنند و می گویند که برنامه اتمی این کشور صلح آمیز است.

مطالب مرتبط