ناو جنگی کره ای عازم مقابله با دزدان دریایی سومالیایی شد

دزدان دریایی سومالیایی
Image caption دزدان دریایی سومالیایی امنیت خطوط کشتیرانی را آبهای منطقه سلب کرده اند

یک کشتی نیروی دریایی کره جنوبی برای مقابله با دزدان دریایی عازم آبهای سومالی شده است.

روز دوشنبه، 16 فروردین (5 آوریل)، نیروی دریایی کره جنوبی اعلام کرد که به منظور تلاش برای آزادی یک نفتکش ربوده شده این کشور از دست دزدان دریایی سومالیایی یک فروند ناوشکن خود را از خلیج عدن به آبهای ساحلی سومالی اعزام داشته است.

ماموریت این کشتی کمک به آزادی نفتکش سیصدهزار تنی "رویای سامبو" است که روز یکشنبه در مسیر حرکت از عراق به سوی ایالات متحده همراه با بیست و چهار سرنشین توسط دزدان دریایی سومالیایی ربوده شد.

ناوشکن اعزامی به آبهای سومالی حامل سیصد تن از نفرات نیروی دریایی کره جنوبی است و برخی گزارش ها حکایت از آن داشته که ماموریت این افراد مسدود کردن مسیر حرکت نفتکش ربوده شده جلوگیری از ورود آن به سواحل سومالی است.

مقامات نیروی دریایی کره جنوبی این گزارش ها را تایید یا تکذیب نکرده و تنها گفته اند که ماموریت ناوشکن اعزامی به آب های سومالی مشارکت در اقدامات لازم برای نجات نفتکش و سرنشینان آن است.

هنوز گزارشی از تماس ربایندگان نفتکش مخابره نشده و وزارت امور خارجه کره جنوبی تاکید کرده است که این کشور بهیچوجه حاضر به پرداخت باج برای رهایی نفتکش نیست.

در همانحال، گفته می شود که شرکت کشتیرانی سامبو، مالک نفتکش ربوده شده، مشغول مذاکره با ربایندگان این نفتکش است.

سخنگوی این شرکت گفت که هنوز با ناخدای نفتکش رویای سومبا تماسی برقرار نشده اما از اظهار نظر در مورد ارتباط با ربایندگان و درخواست های احتمالی آنان در برابر آزاد کردن نفتکش و سرنشینان آن خودداری ورزید.

تهدید خطوط کشتیرانی

در سال های اخیر و در حالیکه سومالی دستخوش جنگ داخلی است و دولتی مقتدر زمام امور این کشور را در دست ندارد، دزدی دریایی در آبهای اطراف این کشور به پدیده ای نگران کننده در یک مسیر دریایی پر رفت و آمد تبدیل شده است.

Image caption نیروی دریایی شماری از کشورهای جهان حفاظت از خطوط کشتیرانی را برعهده گرفته اند

در این مدت، دهها گزارش از ربوده شدن کشتی های تجاری، از جمله کشتی های متعلق به ایران، توسط دزدان دریایی مخابره شده و به نظر می رسد که در اکثر موارد، دزدان دریایی این کشتی ها و خدمه آنها را فقط در برابر دریافت باج آزاد کرده اند.

در حال حاضر، تعدادی از کشورهای جهان به منظور تامین امنیت خطوط کشتیرانی در این منطقه به اعزام شناورهای نیروی دریایی خود مبادرت کرده اند اما هنوز هم فعالیت دزدان دریایی سومالیایی ادامه دارد.

ناوشکن اعزامی کره جنوبی نیز به منظور مشارکت در حفاظت از خطوط کشتیرانی به گشت زنی در خلیج عدم مشغول بوده است.

در خلال یک سال گذشته، دهها کشتی در منطقه ربوده شده اند و خبرگزاری فرانسه تخمین زده است که برای رهایی این کشتی ها و سرنشینان آنها، دست کم شصت میلیون دلار به دزدان دریایی باج پرداخت شده است.

این نخستین بار نیست که دزدان دریایی در آب های اطراف سومالی موفق می شوند یک شناور متعلق به کره جنوبی را بربایند.

سه سال پیش، یک کشتی ماهیگری کره جنوبی با بیست و پنج سرنشین توسط دزدان دریایی سومالیایی ربوده و پس از چهار ماه، در برابر پرداخت مبلغ نامعلومی، آزاد شد.

در سال 2007 دزدان دریایی دو فروند کشتی تجاری و در سال بعد نیز یک کشتی باری کره جنوبی را ربودند که ظاهرا در تمام موارد، این ماجرا در پی مذاکره با دزدان دریایی و پرداخت باج، با آزادی کشتی ها و سرنشینان آنها خاتمه یافت.

مطالب مرتبط