احمدی نژاد به لاریجانی نامه نوشت

عکسی از نمای باز صحن علنی مجلس ایران
Image caption دعوای دولت و مجلس در طرح حذف یارانه ها بر سر مقدار پول است

در تازه ترین واکنش به اختلافات میان مجلس و دولت ایران بر سر طرح هدفمند کردن یارانه ها، محمود احمدی نژاد در نامه ای از مجلس خواست تا با دولت تعامل داشته باشد و همزمان کارگروهی مشترک میان دولت و مجلس ایران در این زمینه تشکیل شده است.

در این نامه آقای احمدی نژاد با "پیچیده" خواندن مصوبه مجلس ایران در مورد طرح هدفمند کردن یارانه ها، آن را دارای "اشکالات اساسی" دانسته و از مجلس خواسته است تا برای "قابل اجرا" شدن این طرح "شرایط حداقلی" را فراهم کند.

به گزارش ایلنا، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، دوشنبه ۱۶ فروردین (پنجم آوریل) به نامه آقای احمدی نژاد پاسخ داده است اما هنوز از متن کامل پاسخ او اطلاعی در دست نیست.

همزمان خبرگزاری فارس امروز متن کامل نامه محمود احمدی نژاد را که دیروز برای علی لاریجانی ارسال شده بود، منتشر کرده است.

متن نامه رئیس جمهوری ایران در حالی منتشر شده است که روز گذشته (یکشنبه ۱۵ فروردین) علی لاریجانی در نطق ابتدایی خود گفته بود مجلس تاکنون همکاری لازم با دولت برای تصویب این قانون را داشته است.

برنامه کاهش یارانه ها و حذف آن در یک دوره پنج ساله در ماههای پایانی سال گذشته به تصویب مجلس رسید و در آن پیش بینی شده که دولت در سال اول می تواند بین ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان(ده تا بیست میلیارد دلار) از محل حذف یارانه ها و افزایش قیمت ها درآمد داشته باشد.

اما دولت در لایحه بودجه درآمد را دوبرابر یعنی ۴۰ هزار میلیارد تومان (۴۰ میلیارد دلار) پیش بینی کرد ولی مجلس به دلیل نگرانی از پیامدهای تورمی، این رقم را به نصف کاهش داد.

بعد از تصویب لایحه بودجه و تائید شورای نگهبان، قانون بودجه به دولت برای اجرا فرستاده شد اما دولت که از ابتدا مخالف کاستن از درآمدهای ناشی از حذف یارانه ها بود، تهدید کرد که با این شرایط آن را اجرا نخواهد کرد.

از زمان طرح موضوع حذف یارانه ها، آقای احمدی نژاد چند بار تهدید کرده است که اگر در این زمینه، به تمامی نظرات دولت عمل نشود، از اجرای این برنامه خودداری خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد حتی در یک برنامه زنده تلویزیونی اجرای مصوبه مجلس در مورد یارانه ها را ناممکن و به ضرر ملت دانست و پیشنهاد کرد که برای رفع اختلاف بین دولت و مجلس، این طرح به رفراندم گذاشته شود.

منتقدان آقای احمدی نژاد می گویند که رئیس جمهور در جستجوی بهانه ای برای خودداری از اجرای برنامه حذف یارانه هاست اما مایل است مسئولیت آن را به گردن مجلس بیندازد.

تشکیل کارگروه مشترک دولت و مجلس

همزمان با انتشار خبر مکاتبات میان روسای مجلس و دولت ایران بر سر طرح جنجالی هدفمند کردن یارانه ها، خبرگزاری دولتی ایرنا از تشکیل کارگروه مشترک میان مجلس و دولت در این زمینه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، محمد رضا میرتاج الدینی، معاون پارلمانی دولت گفته است که پس از ارسال نامه آقای احمدی نژاد مقرر شده است کارگروهی مشترک میان دولت و مجلس تشکیل و به "نارسایی های قانونی" طرح تحول اقتصادی دولت رسیدگی شود.

دولت "جهش و شتاب" ایجاد می کند

در همین رابطه محمود احمدی نژاد در دیدار نوروزی خود با نماینگان مجلس گفت که دولت خود را آماده کرده است تا در حوزه اقتصاد "جهش و شتاب" ایجاد کند.

آقای احمدی نژاد در این دیدار که عصر روز یکشنبه (15 فروردین) صورت گرفت گفت: "اگر ایران به درستی ساخته نشود و به عنوان الگو معرفی نگردد، حرف و پیامی برای سایر ملت ها نخواهد داشت."

رئیس جمهوری ایران با اشاره به وضعیت فعلی این کشور و تأکید بر وجود "همبستگی ملی بی نظیر" و غیرقابل قیاس خواندن "روحیه نشاط و شادابی" فعلی در میان مردم ایران با گذشته، گفت: "هوشیاری، همدلی، و پیوستگی ملت با انقلاب و نظام ولایت و امامت (اکنون) در اوج و بالاترین حد قرار دارد،" و به همین خاطر دولت و مجلس این کشور "باید" دست در دست هم "اقدامات بزرگی" انجام دهند.

سخنان آقای احمدی نژاد در دیدار نوروزی خود با نمایندگان مجلس ایران در حالی صورت می گیرد که تا به حال تلاش دولت برای متقاعد کردن نمایندگان مجلس، بر سر حذف یارانه ها بی نتیجه مانده است.