سه سال زندان؛ مجازات شکارچی پرنده در ایران

شکار پرنده
Image caption قاچاق پرنده های شکاری از ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس از مسائلی است که دولت ایران سعی در مقابله با آن را دارد

مسئولان اداره حفاظت محیط زیست ایران از محکومیت یک شکارچی به سه سال زندان خبر دادند.

سایت اینترنتی سازمان حفاظت محیط زیست ایران، روز سه شنبه ۱۷ فروردین (۶ آوریل) اعلام کرد که یک شکارچی "متخلف" به اتهام صید و زنده گیری یک پرنده شکاری دلیجه و یک قمری در شهرستان کنارک استان سیستان و بلوچستان به سه سال حبس تعزیری و پرداخت دو میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده است.

بر اساس قوانین ایران، این شدیدترین مجازات برای شکار غیر مجاز پرنده های شکاری در این کشور است.

پرویز بختیاری، کارشناس ارشد محیط زیست و مدرس پرنده شناسی در ایران به بی بی سی فارسی گفت که چنین حکمی می تواند ابزار قانونی محکمی باشد برای مقابله با قاچاق پرنده های شکاری از ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس.

آقای بختیاری به ارزش بسیار بالای این پرنده ها در محیط زیست اشاره کرد و گفت: "چون پرنده های شکاری در راس هرم اکولوژیک قرار دارند، صید آنها صدمه زیادی به محیط وارد می کند و ما نمی توانیم به لحاظ ریالی قیمتی روی این پرنده ها بگذاریم."

او ضمن ابراز تاسف از افزایش قاچاق پرندگان از ایران به کشورهای خلیج فارس افزود که چون جریمه ها در ایران پایین است و قیمت این پرنده ها در کشورهای عربی بالاست، " افراد سودجو بدون ترس از پرداخت جریمه به صید این پرنده ها در ایران اقدام می کنند."

در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، در میان افراد متمول مرسوم است که یک قوشخانه راه اندازی کنند که تعداد زیادی پرنده های شکاری تربیت پذیر در این قوشخانه ها نگهداری می شود.

آقای بختیاری گفت که صاحبان این قوشخانه ها ترجیح می دهند پرنده ها از طبیعت صید شده باشند و خوی شکاری طبیعی شان را داشته باشند.

در آذرماه گذشته خبرگزاری های ایران از دستگیری باند قاچاق پرنده ها شکاری در بندر چابهار ایران خبر دادند.

یکی از قاچاقچی های دستگیر شده اعتراف کرده بود که قرار بوده است برای تحویل یک پرنده شاهین به یک تبعه غیر ایرانی دویست میلیون ریال دستمزد دریافت کند.

درگیری خونین محیطبانان و شکارچیان در ایران

جلیل بادام فیروز، رئیس اداره محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد ایران از درگیری مسلحانه ای که صبح اول فروردین ۸۹ در منطقه ارتفاعات کوه خائیز بین ماموران حفاظت محیط زیست و شکارچیان مسلح اتفاق افتاد و منجر به کشته و زخمی شدن دو تن از شکارچی ها شده است، خبر داد.

آقای بادام فیروز، روز سه شنبه ۱۷ فروردین (۶ آوریل) با اعلام این خبر به خبرگزاری مهر در ایران گفت که دو محیطبان محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد به دلیل کشته شدن یک شکارچی در بازداشت به سر می برند.

او همچنین به پرونده یک محیطبان دیگر این استان اشاره کرد که چندی پیش به دلیل درگیری با یک شکارچی و کشتن او به اعدام محکوم شده است و با وجود نقض حکم دادگاه بدوی، اما این محیطبان همچنان زندانی است و "هیچگونه سندی برای آزادی این محیط بان پذیرفته نشده است."

موضوع درگیری محیط بانان و شکارچیان از مشکلاتی است که در ایران وجود دارد.

نزدیک به هفت سال پیش، رشید غفاری، جنگلبان تالشی که گفته می شود بارها از سوی قاچاقچیان چوب به مرگ تهدید شده بود، به ضرب گلوگه کشته شد.

مطالب مرتبط