چین 'هنوز در مورد شرکت در کنفرانس تهران تصمیم نگرفته'

محمود احمدی نژاد در بازدید از تاسیسات اتمی ایران
Image caption ایران درحالی کنفرانس خلع سلاح برگزاری می کند که برنامه اتمی اش موضوع ابهامات زیاد است

درحالی که ایران اعلام کرده است چین اواسط آوریل در یک کنفرانس انرژی اتمی در تهران شرکت خواهد کرد، دولت چین روز سه شنبه گفت که هرچند به این کنفرانس دعوت شده اما هنوز درباره شرکت در آن تصمیم نگرفته است.

همزمان فرانسه و آمریکا که درباره اهداف برنامه اتمی ایران سوءظن دارند می گویند ایران به جای برگزاری این کنفرانس باید به نگرانی ها درباره پرونده اتمی اش پاسخ گوید.

ایران پیشتر اعلام کرد که از کارشناسان و مقام های 60 کشور برای شرکت در کنفرانسی در روزهای 17 و 18 آوریل تحت عنوان "انرژی هسته ای برای همه، تسلیحات هسته ای برای هیچ کس" دعوت کرده است.

سعید جلیلی مسئول مذاکرات برنامه اتمی ایران با قدرت های جهان روز یکشنبه گفته بود که چین در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

اما به گزارش خبرگزاری رویترز جیانگ یو سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه گفت که شرکت چین هنوز قطعی نیست.

او گفت: "ما دعوتنامه ای دریافت کرده ایم و هم اکنون درحال مطالعه آن هستیم."

قرار است نماینده آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان ناظر در کنفرانس تهران شرکت کند. این آژانس که درحال تحقیق درباره برنامه اتمی ایران است در ماه فوریه ابراز نگرانی کرد که شاید ایران در پی توسعه موشک های مسلح به کلاهک هسته ای باشد.

ایران می گوید برنامه اتمی اش کاملا صلح آمیز است.

این کنفرانس تنها چند روز پس از اجلاس امنیت اتمی در واشنگتن با حضور هو جینتائو رئیس جمهوری چین برگزار خواهد شد.

انتقاد فرانسه و آمریکا

همزمان به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت فرانسه از این کنفرانس انتقاد کرده است.

وزارت خارجه این کشور گفت که فرانسه منتظر "پاسخ ملموس به نگرانی های عمیق خود" در ارتباط با برنامه اتمی ایران است و نه "برگزاری کنفرانسی درباره خلع سلاح و عدم اشاعه" سلاح های اتمی.

بنابه این گزارش او گفت که در اتحادیه اروپا هماهنگی هایی در ارتباط با کنفرانس تهران صورت می گیرد اما توضیحات بیشتری نداد.

پیشتر یک مقام آمریکایی گفته بود که اگر ایران در مورد مساله خلع سلاح جدی است باید به نگرانی های بین المللی پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: "اگر ایران به تقویت روند عدم اشاعه علاقه دارد، می تواند کار را با ورانداز کردن خود در آینه شروع کند."

او افزود: "اگر ایران واقعا به جلوگیری از گسترش سلاح های اتمی تمایل دارد، می تواند درباره اهداف برنامه اتمی اش به جامعه جهانی اطمینان دهد."

مطالب مرتبط