بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 17 فروردین

تیترهای اول

آفتاب یزد از زبان محمود احمدی‌نژاد نوشته "مصوبه مجلس صدمات جبران‌ناپذيری به كشور وارد می‌كند"، "پاسخ بهارستان به پاستور" تیتر اصلی بهار است، جهان صنعت از قول رییس مجلس نوشته "مجلس با فشار زیاد به مردم موافق نیست"، دنیای اقتصاد با "دو نگرانی از سرنوشت یارانه ها" همین گزارش را منعکس کرده و پول "پیش بینی تورم 23 در صدی پس از اصلاح نظام یارانه ها" را به نقل از گزارش صندوق بین المللی پول، در صدر اخبار خود آورده است.

ایران از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "قوای سه گانه در تصمیم های بزرگ هماهنگ باشند"، روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "دولت و مجلس برای اجرای هدفمند کردن یارانه ها توافق کنند"، خراسان نوشته "قوای سه گانه در اتخاذ تصميم های بزرگ يکپارچگی و هماهنگی خود را حفظ کنند" و کیهان همین خبر را با تیتر "حفظ وحدت در تصمیم های بزرگ تکلیف هر سه قوه است" منعکس کرده است.

"از فاصله گرفتن دل‌های دلسوزان نظام نگرانم" به نقل از هاشمی رفسنجانی تیتر اول آرمان است، "هتک حرمت به تمثال و آرامگاه آیت الله روح الله خاتمی" عنوان اصلی مردم سالاری است.

گزیده مقالات

فرصت از دست رفته در عراق

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته شيعيان عراق برای جلوگيری از ضايعات می بايست از ابتدا به صورت يكپارچه ائتلاف می كردند و وارد انتخابات می شدند. اگر آنها از ابتدا با يكديگر ائتلاف كرده بودند حتی بيش از حدنصاب دو سوم كرسی ها را در اختيار می داشتند. البته اين روزها از ائتلاف آنها حرف و سخن هاي فراواني به گوش مي رسد ولي همين « ائتلاف ديرهنگام » زمزمه هاي ديگري را بهمراه داشته و طيف « اياد علاوي » را به امتياز دادن در جهت وسوسه كردن « مجلس اعلا » براي ائتلاف با علاوي تحريك نموده است .

به نوشته این روزنامه از طيف شيعيان عراق انتظار مي رفت كه در كنار همديگر و به عنوان « يد واحده » وارد صحنه انتخابات مجلس ملي شوند و اقتدار عملي خود را در صحنه سياسي به نمايش بگذارند. اين تاسف بزرگي است كه شيعه هنوز هم چوب تفرقه و تشتت خود را مي خورد و معلوم نيست از اين واقعيت هاي تلخ و تاسف بار هم پندهاي لازم را بياموزد.

نومید از آینده

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته عرصه ملي در سال گذشته شاهد فقدان شادابي و نشاط ملي بود به ترتيبي كه در سال گذشته به خاطر برخي ‌از بـدسليقگي ها و عــدم درك صـحـيــح از فـضــاي اجتماعي، فضاي يأس و نااميدي در جامعه به وجود آمد كه ‌براي برون رفت از وضعيت اخير، لازم است تا اقداماتي در راسـتاي نشاط ملي صورت گيرد.

آفتاب یزد تاکید کرده كم اميدي نسبت به شرايط آينده كشور بسيار هشداردهنده است، بنابراين بايد نشاط را به جامعه تزريق ‌كرد، زيرا نااميدي براي جامعه امروز بسيار خطرناك است، بنابراين بايد دلسوزان كشور از راهكارهاي خود ‌بهره بگيرند تا اين مشكل حل شود و جامعه بار ديگر نشاط را تجربه كند.

تحلیل انتخابات

عباس عبدی در سرمقاله آرمان نوشته انتخابات ریاست جمهوری دهم در حالی برگزار شد که هیچ گروهی در کشور نتوانست شرایط موجود کشور را مورد ارزیابی واقع‌بینانه و منطقی قرار بدهد و همین مساله مهمترین غفلتی بود که از سوی نخبگان صورت گرفت که آسیب‌های فراوانی را به دنبال داشت.

به نوشته این روزنامه نگار منقد، جناح منتقد در کشور با فقدان تحلیل درست از شرایط کشور، وارد عرصه انتخابات شدند و این غفلت سبب شد که آنها تصور کنند که تنها راهکار آنها برای پیروزی، پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است. در حالی که پیش از این پیروزی، لازم بود بسترهای مناسب در کشور ایجاد شود. غفلت منتقدان از شرایط کشور آنقدر گسترده بود که به محض ایجاد یک بحران، کل قاعده بازی تغییر کرد و رقیب به راحتی توانست پیروز شود. در حالی که باید با تدبیر وارد عرصه می‌شدند و پیش از حضور، زمینه‌های لازم را مهیا می‌کردند.

سرمقاله آرمان در پایان تاکید کرده این غفلت مختص به منتقدان نمی شود بلکه دیگران نیز در این میان دچار غفلت شدند. برای برون رفت از شرایط فعلی باید تدابیر لازم اندیشیده شود در غیر اینصورت رفتارهای بی‌حاصلی که نتیجه‌ای در بر ندارد هزینه‌هایی را بر کشور تحمیل می‌کند و دود این اقدامات به چشم ملت می‌رود. بنابراین باید چاره‌ای اندیشید.

تردید در آمار سفرهای نوروزی

بهار در گزارشی با اشاره به آماری که نشان می دهد از 27 اسفندماه سال 88 تا 13 فروردین ماه امسال 120 میلیون و 480 هزار "نفر سفر" انجام شده نوشته ارائه چنین آماری و استفاده از چنین شیوه "نفر سفر" برای آمارگیری از گردشگران نوروزی در حالی صورت می گیرد که کارشناسان گردشگری معیار نفر سفر را برای سنجش گردشگری مناسب نمی دانند و معتقدند این آمار معیار واقعی ندارد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به نوشته این روزنامه گفته استفاده از واژه نفر سفر و ارائه آمار مبتنی بر آن از ابتدای سال 87 آغاز شد با اعلام 70 میلیون نفر سفر که موجب بالا گرفتن بحث هایی بر سر این واژه شد، چراکه برخی کارشناسان و حتی رسانه ها به سختی پذیرفتند که با جمعیت 70 میلیونی ایران چگونه 70 میلیون نفر سفر صورت گرفت.

دعوای مجلس و دولت

در حالی که بیشتر روزنامه ها از قول علی لاریجانی نوشته اند که دولت باید قانون مصوب را به اجرا درآورد و نمایندگان مجلس با اعمال فشار سخت به مردم مخالفند کیهان نوشته رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به نامه رئيس جمهور از آمادگي مجلس براي بررسي مجدد نظرات دولت درباره قانون هدفمندي يارانه ها خبر داد.

این روزنامه از قول مشاور رئيس مجلس علي لاريجاني در نامه اي كه ظهر ديروز به رئيس جمهوري نوشته است، اعلام كرد كه بنا بر توصيه رهبر معظم انقلاب در جهت همكاري قوا با يكديگر، مجلس آمادگي دارد در اين زمينه در آغاز سال جديد نظرات كارشناسي دولت را درباره قانون هدفمندي يارانه ها دوباره بررسي كند.

اصرار و انکار

پول در گزارش اصلی خود نوشته اصرار و انکار دو رییس در نامه‌های سرگشاده سریال قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و ماجرای کشمکش مجلس و دولت با نامه نگاری احمدی‌نژاد ولاریجانی به قسمت‌های نفس‌گیر خود رسیده است.

به نوشته این روزنامه در قسمت‌های پیشین این سریال شاهد بودیم بهارستان‌نشینان در واپسین روزهای سال پیشین با تصویب نصف بودجه پیشنهادی دولت برای اجرای این قانون عملا این سریال را به نقطه پایانی رسانده بودند. با این حال محمود احمدی‌نژاد با چند اظهار نظر در آخرین ساعات سال 88 به صورتی تلویحی آنونس فصل جدید این سریال را از صدا وسیما پخش کرد. سال 89 را می‌توان آغاز «سیزن» جدید این سریال به کارگردانی و نویسندگی رییس دولت دهم دانست. پیشنهاد رفراندوم موضوعی بسیار مهیج و جذاب برای آغاز این سریال بود.

پول تاکید کرده نقطه تعلیق ادامه سریال قسمت عید دیدنی نمایندگان در پاستور با رییس دولت دهم بود. این قسمت آن‌طور که نویسندگان پیش‌بینی می‌کردند از آب درنیامد و بزرگان بهارستان هیچ کدام به دیدار محمود احمدی‌نژاد نرفتند. همین امر نیز سبب شد که به جای علی لاریجانی، معاون پارلمانی دولت در این جلسه در کنار محمود احمدی‌نژاد بنشیند.

تردید در آمار بورس

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته حباب قيمتهای بورس ممکن است طي روزهاي آينده همچنان رشد کند اما اين رشد غيرطبيعي بالا خره نه تنها متوقف خواهد شد، بلکه با پايان هيجان هاي ناشي از سوددهي عجيب فعلي، دوباره معقول و منطقي مي شود و در اين ميان، زيان را سرمايه گذاران خرد و مردم عادي مي دهند که در روزهاي آخر و در اوج قيمت ها خريد مي کنند.

به نوشته این روزنامه اگر بخواهيم کمي دقيق تر به اين موضوع نگاه کنيم مي توان ليست شرکت هايي که افزايش قيمت آنها باعث افزايش شاخص شده به دست آورد و ديد که چگونه اين افزايش قيمت و سود به کساني تعلق گرفته که به خريد بلوک هاي چند ده درصدي در سال گذشته نايل شدند و از آن طرف سهامداران جزء را هم ديد که تازه بعد از 5سال با رسيدن دوباره شاخص بورس به بالاي 13 هزار واحد، اصل پول خود را به دست آورده اند!

مردم سالاری در نهایت نتیجه گرفته با چنين اوضاع و احوالي است که بايد به مردم هشدار داد که مبادا در جو احساسي اين روزها بيش از پيش گرفتار عدم تحليل اقتصادي خود و سکوت رسانه ها در باب اطلاع رساني درست و پرهيز از تبليغات نمايشي شوند و باقيمانده سرمايه اندک خويش را هم از دست بدهند.

تردید در آمار تورم

یک روز بعد از اعلام تورم ده ممیز هشت درصدی از قول رییس بانک مرکزی که با تردیدهای بسیار روبرو شد پول در گزارشی از قول صندوق بین المللی پول نوشته احتمال دارد تورم ناشی از اجرای هدفمند کردن یارانه ها به 32 درصد برسد. براساس پیش‌بینی این صندوق، نرخ تورم در سال 1389 با فرض افزایش تدریجی قیمت انرژی سه برابر رقم فعلی خواهد شد.

پول نوشته بر اساس این گزارش، هم‌اکنون قیمت هر لیتر بنزین در ایران 10 سنت است و در صورتی که با اعمال سیاست‌های هدفمندسازی یارانه‌ها دچار آزادسازی شود، قیمت هر لیتر به 40سنت می‌رسد در حالی که قیمت هر لیتر بنزین در جهان در مرز یک دلار آمریکا قرار دارد. در این گزارش با اشاره به اینکه مصرف زیاد بنزین در ایران سبب شده است تا این کشور به یک واردکننده صرف بنزین تبدیل شود.

مونا مشدی رجبی در پایان گزارش پول نوشته در صورتی که بخشی از سرمایه‌ای که هر سال برای تامین یارانه سوخت و انرژی پرداخت می‌شد در ساخت پالایشگاه‌ها صرف می‌شد، ایران می‌توانست به یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان بنزین در جهان تبدیل شود.