مرتضی الویری به یکسال حبس تعلیقی محکوم شد

مرتضی الویری، رئیس کمیته صیانت از آرای مهدی کروبی
Image caption مرتضی الویری در سالهای گذشته نماینده مجلس، شهردار تهران و رئیس مناطق آزاد ایران هم بوده است

مرتضی الویری، رئیس کمیته صیانت از آرای مهدی کروبی، با حکم دادگاه تجدید نظر به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد.

عباس شیری، وکیل آقای الویری، روز چهارشنبه ۱۸ فروردین (هفتم آوریل) به خبرگزاری ایسنا گفت که موکلش پس از اعتراض به حکم دادگاه بدوی، در دادگاه تجدید نظر از اتهام اقدام علیه امنیت کشور تبرئه اما به خاطر شرکت در راهپیمایی روز ۲۵ خرداد ۸۸ به یکسال حبس محکوم شده است.

وکیل آقای الویری گفته است که دادگاه حکم یک سال حبس آقای الویری را به خاطر سوابق او به مدت چهار سال تعلیق کرده است.

آقای الویری نماینده مهدی کروبی، نامزد معترض به نتایج انتخابات و از سران مخالفان دولت ایران در "کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و آسیب دیدگان" است و پیش از انتخابات رئیس "کمیته صیانت از آرا" ستاد انتخاباتی مهدی کروبی بود.

یکی از ماموریت های عمده "کمیته پیگیری وضعیت زندانیان و بازداشت شدگان"، جمع آوری اسامی کشته شدگان و بازداشتی های وقایع پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران بوده که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد.

بر اساس گزارش این کمیته که آقای الویری از اعضای تاثیر گذار آن محسوب می شد، سرکوب اعتراض های پس از انتخابات بیش از هفتاد کشته به جای گذاشته است.

چند روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران و گسترش اعتراض ها به آن، جلسه ای با حضور نمایندگان چهار نامزد انتخاباتی در حضور آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران برگزار شد که آقای الویری به عنوان نماینده آقای کروبی در آن شرکت کرد.

مطالب مرتبط