مکارم شیرازی: درآمد حاصل از توریسم غیر اسلامی مانند آتش است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید قم
Image caption آیت الله مکارم شیرازی می گوید که درآمد ناشی از گردشگری بدون رعایت موازین اسلامی مانند آتش و حرام است

آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید قم، گفته است که گسترش گردشگری و جذب توریست بدون در نظر گرفتن "موازین اسلامی" می تواند موجب "بی بند و باری" شود و درآمد ناشی از این نوع توریسم مانند آتش است.

او روز چهارشنبه ۱۸ فروردین (هفتم آوریل) با اشاره به سخن آیت الله خمینی در مورد "جمهوری اسلامی، نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر" گفت: "وقتی امام این گونه می‌فرماید، همه چیز ما باید اسلامی باشد. متأسفانه اخیرا می‌بینیم برخی از افراد زمزمه خطرناکی را شروع کرده‌اند و ادعا می‌کنند چون درآمد ما از گردشگری و توریستی (توریسم) کم است باید قید و بندها را کم کرده تا از همه مناطق دنیا به ایران بیایند و از این طریق درآمد بیشتری کسب کنند."

آقای مکارم شیرازی در انتقاد از طرح های توسعه گردشگری در ایران گفت: "به يقين پولي که از اين راه (گردشگری غیر اسلامی) تأمين مي‌شود آتش و حرام است، ما نمي‌توانيم مثل دولت‌هاي غربي زندگي کنيم. بسياري از آنها پايبند به مسائل ديني و اخلاقي نيستند و حتي از مراکز فحشا و قمارخانه‌ها ماليات مي‌گيرند و از آنها حمايت مي‌کنند، زيرا دنبال درآمد بيشتر هستند."

ایران به لحاظ جاذبه های توریستی از ممتازترین مناطق جهان است، تنوع آب و هوا در فصل های مختلف سال در کنار آثار زیبا و باستانی، هنرهای ظریف و سنت های دیرینه، تصویر یکی از پرجاذبه ترین کشورهای جهان را ترسیم می کند اما در سه دهه اخیراز این قابلیت ها استفاده ای نشده است.

برخی علت اصلی عدم استقبال بخش خصوصی از ساخت هتل را به نوعی بد بینی فرهنگی و محدودیت های مذهبی نسبت می دهند که از گذشته وجود داشته است اما محدود بودن فصل گردشگری، بازدهی پایین صنعت هتلداری و نبود مشتری دایمی از علل دیگر عدم توجه سرمایه گذاران به این صنعت است.

ایران سالهاست که تلاش می کند با آسان تر کردن صدور روادید تعداد گردشگران خارجی خود را افزایش دهد اما گزارش ها نشان می دهد که در سالهای اخیر تغییری در تعداد گردشگران ورودی به ایران ایجاد نشده است.

مطالب مرتبط