فرانسه: سفیر چین تحریم ایران را بررسی می کند

کوشنر
Image caption فرانسه از تلاش آمریکا برای تحریم ایران حمایت می کند

برنارد کوشنر، وزریر امور خارجه فرانسه گفته است چین در مذاکرات روز پنج شنبه دیپلمات های کشورهای عضو گروه ۱+۵ درباره تحریم ایران شرکت خواهد کرد.

کوشنر چهارشنبه (۷ آوریل) گفت سفرای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در سازمان ملل متحد برای بررسی تحریم ایران در شهر نیویورک دیدار خواهند کرد.

دولت چین هنوز این خبر را تایید نکرده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در کنفرانس خبری روز چهارشنبه از اظهار نظر درباره جزئیات نشست پنج شنبه خودداری کرد.

پیش نویس قطعنامه تحریمی چهارم شورای امنیت علیه ایران هنوز تدوین نشده است.

بر اساس گزارش ها، چین چهارشنبه گذشته (۳۱ مارس) از مخالفت با تحریم ایران دست برداشت و به طور "اصولی" با بررسی تحریم ایران موافقت کرد.

دیپلمات های اعضای گروه ۱+۵ در آن روز از طریق ماهواره مذاکره کردند.

کوشنر در جلسه کمیته روابط خارجه پارلمان فرانسه، موضع چین در مورد تحریم ایران را "مثبت" ارزیابی کرد، اما گفت قادر به پیش بینی نتیجه مذاکرات روز پنج شنبه نیست.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، اخیرا پس از مذاکره با مقام های چین درباره مناقشه اتمی از پکن به تهران بازگشت.

بر اساس گزارش ها، چین طی سال گذشته واردات نفتی خود از ایران ۴۰ درصد کاهش داده است.

دولت آمریکا می گوید درباره جلب نظر قدرت های بزرگ از جمله چین از تحریم های "موثر" علیه ایران اطمینان کرد.

اما بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، چهارشنبه در بیت المقدس گفت، تردید دارد تحریم های احتمالی شورای امنیت خط مشی اتمی ایران را تغییر دهد.

او گفت: "تحریم های موثر واقعی آن دسته خواهد بود که بازار انرژی ایران چه واردات سوخت پالایش شده یا تولید نفت این کشور را هدف قرار دهد."

تحریم های مد نظر نتانیاهو در کنگره آمریکا تصویب شده است و اعضای ارشد کنگره در حال نهایی کردن این مصوبه برای ارائه آن به اوباما هستند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هشدار داده قصد ندارد ماه ها برای وضع مجموعه ای از تحریم ها صبر کند، بلکه می خواهد چنین امری طی چند هفته و در بهار امسال تحقق یابد.

ایران می گوید تحریم های آمریکا و شورای امنیت خط مشی اتمی این کشور را تغییر نمی دهد و برای مقابله با چنین مجازات هایی آمادگی دارد.

مطالب مرتبط