طومار ۳۵۰۰ نفره: روزنامه نگاران ایرانی را آزاد کنید

زیدآبادی
Image caption تعدادی از روزنامه نگاران بازداشت شده در دادگاه های دسته جمعی محاکمه شدند

چند سازمان مدافع آزادی بیان طوماری را برای آزادی روزنامه نگاران و نویسندگان زندانی به نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل متحد تحویل داده اند.

این طومار که به وسیله بیشتر از ۳۵۰۰ نفر از سراسر جهان امضا شده است، از آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران می خواهد هر چه زودتر برای آزادی ده ها روزنامه نگار، وبلاگ نویس و نویسنده دربند در این کشور اقدام کند.

مارتین آمیس، جان لی اندرسون، آذر نفیسی، مارگارت آتوود، تاماس فریدمن، گون آیفل، احمد رشید و جان استورات از نویسندگان و روزنامه نگاران مشهوری هستند که این طومار را امضا کرده اند.

به نوشته امضا کنندگان طومار، بیشتر از ۶۰ روزنامه نگار و نویسنده ایرانی به خاطر انجام وظایف حرفه ای خود و برخلاف مفاد قانون اساسی این کشور و قوانین بین المللی در زندان به سر می برند.

این طومار با نقل قول از آیت الله خمینی در سال ۱۹۷۷ درباره آزادی بیان و عقیده، از آقای خامنه ای خواسته است به وعده های بنیانگذار جمهوری اسلامی و قانون اساسی ایران عمل کند.

این طومار به وسیله ۱۶ سازمان مدافع آزادی بیان و حقوق روزنامه نگاران مانند کمیته حمایت از روزنامه نگاران، سازمان گزارشگران بدون مرز، انجمن بین المللی ناشران، فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران، انجمن جهانی روزنامه ها و ناشران اخبار، بنیاد بین المللی زنان در رسانه و چند سازمان دیگر مدافع آزادی بیان تهیه شده است.

به گزارش کمیته حمایت از روزنامه نگاران، حداقل ۳۴ روزنامه نگار و وبلاگ نویس ایرانی تا هفته پیش در ایران زندانی بوده اند و ۱۸ تن دیگر از همکاران زندانی آنها در مرخصی کوتاه مدت به سر می بردند.

سازمان گزارشگران بدون مرز پیش تر از ایران به عنوان بزرگ ترین زندان روزنامه نگاران نام برده بود.

مطالب مرتبط