فیروزآبادی: آمریکا یک گرگ بین المللی است

حسن فیروزآبادی
Image caption آقای فیروزآبادی گفت که اگر آمریکا به ایران حمله کند، سربازانش زنده به کشورشان باز نخواهند گشت

سرلشگرحسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران گفت که در صورت حمله آمریکا به ایران هیچ یک از سربازان آمریکا که در منطقه حاضر شده اند، زنده به کشورشان بر نخواهند گشت.

آقای فیروزآبادی، روز پنجشنبه ۱۹ فروردین (۸ آوریل) در سخنانی در تهران گفت که اگر آمریکایی ها را به سه دسته تقسیم کنیم، فقط یک دسته که جنگ طلبان قدیمی مثل بوش هستند می خواهند ایران را تهدید کنند.

او در ادامه سخنانش گفت که اگر آمریکا ایران را تهدید جدی کند، تهدیدهایی که اکنون متوجه آمریکاست چند برابر می شود "برای مثال مشکلات اقتصادی آمریکا بیشتر می شود و بازار های منطقه از آن گرفته خواهد شد و هیچ یک از سربازان آمریکا که در منطقه حاضر شده اند زنده به آمریکا بر نخواهند گشت."

او در بخش دیگری از سخنانش گفت که آمریکا بیش از آنکه برای ایران تهدید نظامی باشد، برای چین و روسیه تهدید است و تاکید کرد: "ما به این کشورها بارها این موضوع را اعلام کرده ایم."

او همچنین آمریکا را یک "گرگ بین المللی" دانست و گفت: "من اوباما را از این گرگ ها نمی دانم بلکه او یک سیاهپوست از قشر مستضعف و با زمینه آسیای شرقی است که در دلش ذره ای محبت به انسان ها وجود دارد، ولی در میان دستگاه های مخوف آمریکا محصور شده و نمی تواند کاری انجام دهد."

به نظر می رسد سخنان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران واکنشی به طرح "بازنگری موضع هسته ای" دولت آمریکا باشد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سه شنبه۶ آوریل (۱۷ فروردین) طرحی تحت عنوان "بازنگری موضع هسته ای" به کنگره این کشور ارائه کرد که در آن برای اولین بار آمده است، ایالات متحده آمریکا علیه کشورهایی که قدرت اتمی نیستند، اما به پیمان ان پی تی پایبندند، از سلاح اتمی استفاده نخواهد کرد.

او ایران و کره شمالی را به دلیل آنچه که تخطی این کشورها از پیمان منع گسترش سلاح کشتار جمعی می داند، از این قاعده مستثنی کرده است.

در همین رابطه رابرت گیتس، سخنگوی کاخ سفید، گفت استراتژی جدید "پیامی محکم" به ایران و کره شمالی می فرستد تا به تعهدات بین المللی خود عمل کنند.

او تاکید کرد که آمریکا در قبال چنین کشورهایی حق توسل به "تمام گزینه ها" را برای خود محفوظ می داند.

سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران هم روز پنجشنبه ۱۹ فروردین (۸ آوریل) در سخنانی که آن را واکنش به "اظهارات یک مقام آمریکایی مبنی بر استفاده از همه گزینه ها بر علیه ایران" دانست، گفت: "ما هم اعلام می کنیم که برای دفاع از خود از همه گزینه ها استفاده می کنیم."

این اظهارات در حالی از سوی مقامات نظامی ایران مطرح می شود که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه روز پنجشنبه (۸ آوریل)، پیمان تسلیحات اتمی مهمی را در شهر پراگ، پایتخت جمهوری چک، امضا کردند.

امضای این پیمان هر یک از دو کشور را متعهد می کند تعداد کلاهک های هسته ای استراتژیک خود را به ۱۵۵۰ کلاهک - یعنی سی درصد کمتر از سقفی که قبلا تعیین شده بود، کاهش دهند.

مطالب مرتبط