مذاکرات گروه ۱+۵ در مورد ایران 'سازنده' توصیف شد

سوزان رایس
Image caption سفیر آمریکا ابراز امیدواری کرده توافق بر سر تحریم های بیشتر علیه ایران طی چند هفته آینده حاصل شود

نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ در سازمان ملل متحد در نیویورک پنجشنبه بعد از ظهر برای سه ساعت در مورد اعمال دور چهارم تحریم ها علیه ایران گفتگو کرده اند و قرار است این گفتگوها را در آینده نزدیک ادامه دهند.

نمایندگان چین و روسیه این گفتگوها را "سازنده" و نماینده آمریکا آن را "ارزشمند" توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز لی بائودانگ نماینده چین پس از این نشست به خبرنگاران گفت این "مذاکرات خیلی سازنده است" و افزود که این گروه قصد دارد هفته آینده بار دیگر ملاقات کند.

جزئیات این مذاکرات فاش نشده است اما رویترز به نقل از دیپلمات ها گزارش می دهد که اعضای گروه همچنان فاصله زیادی تا توافق بر سر تحریم های تازه علیه ایران دارند.

چین پس از چند ماه مقاومت برای پیوستن به این گفتگوها توافق کرده است و آقای بائودانگ تاکید کرد که به نظر این کشور تمرکز اصلی رویکرد "دو مسیره" (دیپماسی و تحریم) در مقابل ایران، دیپلماسی است.

ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل نیز گفت که مذاکرات برای اعمال تحریم های تازه "دشوار خواهد بود"، با این حال او سرخوردگی خود از عدم پاسخگویی ایران به پیشنهاد این گروه از قدرت ها را پنهان نکرد. او گفت: "اگر ایران می خواهد مذاکره کند، باید شروع به مذاکره کند."

ایران می گوید راه مذاکرات همچنان باز است اما با پیشنهاد اخیر این گروه برای ارسال بخش اعظم سوخت اتمی خود به خارج برای تبدیل آن به سوخت مورد نیاز راکتوری تحقیقاتی در تهران موافقت نکرده است.

سوزان رایس نماینده آمریکا گفتگوهای پنجشنبه را "ارزشمند" خواند اما جزئیاتی ارائه نکرد.

او گفت: "مباحثات ارزشمندی داشتیم. چشم انتظار ادامه این مباحثات اینجا در نیویورک و پایتخت ها در روزها و هفته های آینده هستیم."

تحریم های 'قوی'

پیشتر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ملاقات با همتای روسی خود در جمهوری چک خواستار اعمال دور چهارم تحریم های "قوی" علیه ایران شد.

اما دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه گفته است مسکو تنها از تحریم های "هوشمند" حمایت می کند.

وی گفت برای نمونه روسیه با تحریم فروش بنزین به ایران مخالف است.

آقای مدودف پس از امضای قرارداد مهم کاهش سلاح های اتمی در پراگ پایتخت چک گفت: "متاسفانه تهران به طرح های پیشنهادی سازنده پاسخی نداده است. ما نمی توانیم چشمانمان را بر روی این ببندیم."

ایران تاکید دارد که برای مقاصد صلح آمیز بدنبال اورانیم غنی شده است.

گروه ۱+۵ عبارت است از: آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین و آلمان.

اگر اعضای دائم شورای امنیت بر سر پیش نویس مورد نظر غربی ها توافق کنند، آنگاه تسلیم کلیه 15 عضو شورای امنیت خواهد شد.

خانم رایس پیشتر به خبرگزاری رویترز گفت که انتظار می رود "طی چند هفته" آینده توافق بر سر قطعنامه بعدی حاصل شود.

به گفته دیپلماتهای سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه که توسط آمریکا تهیه شده و به موافقت کشورهای اروپایی رسیده یک ماه پیش به روسیه و چین نیز ارسال شد. این پیش نویس مبنای مذاکرات خواهد بود.

آقای اوباما جمعه گذشته با هو جین تاو همتای چینی خود تلفنی صحبت و خواستار همکاری پکن برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران شد.

این گفتگو در حالی انجام شد که سعید جلیلی مذاکره کننده اتمی ایران برای ملاقات با مقام های چینی در پکن بود.

چین از روابط اقتصادی خوبی با ایران برخوردار است و همواره خواستار ادامه گفتگوها برای حل چالش اتمی ایران شده است.

جیانگ یو سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: "چین همچنان معتقد است که گفتگو و مشورت بهترین راه حل مسئله اتمی است."

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون سه دور تحریم علیه ایران اعمال کرده است.

این تحریمها بیشتر شامل فروش "مواد هسته ای حساس" به ایران، مسدود کردن دارایی افراد فعال در برنامه های هسته ای ایران، منع صدور سلاح های ساخت ایران و تلاش برای نظارت بر نقل و انتقالات مالی بانک های ایران بوده است.

مطالب مرتبط