بازجویی از ایرانیان ساکن استرالیا به دلیل شرکت در تظاهرات ضد حکومتی

ایرانیان معترض در استرالیا
Image caption گزارش این روزنامه استرالیایی حاکی از آن است که بعضی از ایرانیان معترض ساکن این کشور شناسایی و در بازگشت به ایران از آنها بازجویی شده است.

به گزارش یکی از روزنامه های معتبر استرالیایی، دو تن از ایرانیان ساکن این کشور که سابقه حضور در تظاهرات اعتراض آمیز به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران در برخی از شهرهای استرالیا را داشته اند، در بازگشت به ایران بازداشت شده اند و مورد بازجویی قرار گرفته اند.

روزنامه The Australian چاپ استرالیا، در یکی از گزارش های خود در روز جمعه نهم آوریل ۲۰۱۰ میلادی (۲۰ فروردین ۱۳۸۹)، با اشاره به افزایش فعالیت های اعتراض آمیز و دموکراسی خواهانه ایرانیان در استرالیا پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، نوشته است که در دو ماه گذشته دو تن از شهروندان استرالیایی متولد ایران، در هنگام بازگشت به این کشور در فرودگاه بازداشت شده اند.

این گزارش می افزاید که در بازجویی های انجام گرفته از این دو نفر، به آنها عکس هایی نشان داده شده است که آنان را در تجمع های اعتراضی ایرانیان در شهر "بریزبن" در ایالت "کوئینزلند" استرالیا نشان می داده است. همچنین به یکی از این افراد که روزنامه The Australian از او با نام مستعار نام برده، فهرستی از فعالان سیاسی ایرانی ساکن در استرالیا نشان داده شده است و از او خواسته اند که آنها را شناسایی کند و در مورد آنها توضیحاتی بدهد.

در ماه های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خردادماه ۱۳۸۸ در ایران و همزمان با اعتراضات خیابانی مردم این کشور که به کشته و مجروح شدن عده ای از شهروندان ایرانی منجر شد، ایرانیان خارج از کشور هم با شکل دادن جنبشی گسترده در شهرهای مختلف جهان و از طریق تجمع های اعتراضی در برابر سفارت های جمهوری اسلامی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند و از برخورد خشونت آمیز با معترضان ایرانی شکایت کردند.

طی ماه های گذشته در چندین مورد، منابع خبری در سایت های اینترنتی فارسی زبان از بازجویی برخی از شرکت کنندگان در جمع های اعتراضی خارج از کشور به هنگام مراجعت به ایران خبر داده اند. اما تا به حال هیچ منبع مستقلی این گونه اخبار را تایید نکرده بود.

زمزمه ها در مورد شناسایی معترضان ایرانی خارج از کشور تا آنجا اوج گرفت که حتی بعضی از ایرانیان در هنگام حضور در تجمعات اعتراضی به منظور جلوگیری از شناسایی، اقدام به پوشاندن صورت هایشان با شال و دستمال سبز کردند.

تشکیل دادسرای ایرانیان خارج از کشور و نگرانی برخی از فعالان سیاسی

Image caption سفارت جمهوری اسلامی ایران در استرالیا هرگونه تلاش برای شناسایی ایرانیان معترض ساکن استرالیا را رد کرده است.

مرتضی بختیاری، وزیر دادگستری ایران روز شنبه این هفته (چهاردهم فرودین ماه ۱۳۸۹) اعلام کرد که به زودی دادسرای ویژه ایرانیان خارج از کشور "به منظور پیگیری حقوق" و "حل مشکلات ایرانیان مقیم خارج" تشکیل خواهد شد.

وزیر دادگستری ایران گفت: "۲ شعبه دادگاه بدوی، ۲ شعبه دادگاه تجدید نظر و تعدادی شعب دادیاری با اهتمام دادستان تهران در یکی از نواحی دادسرا به امور ایرانیان خارج از کشور اختصاص خواهد یافت".

شاید نفس اعلام این خبر نباید موجب نگرانی فعالان سیاسی خارج از کشور شود اما آنچه که مایه نگرانی بعضی از گروه های حقوق بشری از جمله "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" شد، پاسخ وزیر دادگستری ایران به سئوال یک خبرنگار در مورد پناهندگان سیاسی ایران و انگیزه های آنها برای پناهنده شدن بود.

آقای بختیاری در پاسخ به این سئوال که بعضی افراد تنها برای اخذ پناهندگی خود را سیاسی نشان می دهند گفت: "دستگاههای قضایی و امنیتی در این شورا (شورای عالی هماهنگی ایرانیان خارج از کشور) نماینده دارند و درباره پناهندگان سیاسی تصمیم گیری های لازم را خواهند کرد".

مهران رفیعی، یکی از فعالان سیاسی مقیم استرالیا و از اعضای گروه "حامیان دموکراسی برای ایران" در گفتگو با روزنامه The Australian نسبت به تشکیل دادساری ویژه ایرانیان خارج از کشور ابراز نگرانی کرده و می گوید که بازجویی از این دو ایرانی مایه نگرانی و ترس ایرانیان خارج از کشور شده است.

این در حالی است که سفارت جمهوری اسلامی ایران در استرالیا هرگونه تلاش برای شناسایی و جمع آوری اطلاعات در مورد ایرانیان معترض خارج از کشور و سپس بازجویی از آنها در داخل ایران را رد کرده است.

روزنامه The Australian در انتهای گزارش خود به آزار و اذیت و تهدید بعضی از معترضان ایرانی در استرالیا توسط کسانی که از آنها به عنوان "طرفداران محمود احمدی نژاد" در این کشور نام برده شده اشاره می کند. اما در عین حال افشین نیکو سرشت یکی از فعالان ایرانی ساکن استرالیا می گوید با وجود گزارش های موجود در مورد این تهدیدها هیچ مدرکی در مورد ارتباط رسمی این افراد با دولت ایران در دست نیست.

مطالب مرتبط