محمد خاتمی: سال ۸۹ سال بحران‌های اجتماعی خواهد بود

محمد خاتمی
Image caption آقای خاتمی بار دیگر تأکید کرده است که اصلاح‌طلبان به دنبال براندازی نیستند

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران با انتقاد شدید از نحوه اداره کشور، در مورد گسترش بحران در طول سال جاری هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری فراکسیون اقلیت مجلس، آقای خاتمی روز جمعه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) در دیدار با گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران گفت: "موقعیت کشور بعد از انتخابات بد است و ملت هزینه بسیار بالایی در این ایام پرداخته است؛ عواقب مدیریت موجود در جامعه مطلوب نیست و اگر چاره ای اندیشیده نشود، سال ۸۹، سال بحران های اجتماعی خواهد بود."

او رسانه ها و سخنگویان رسمی حکومت را به "در پیش گرفتن استراتژی دروغ" متهم کرد و گفت که عده ای به دنبال قطب بندی جامعه و "برانداز" جلوه دادن اصلاح طلبان هستند.

بسیاری از مسئولان سیاسی و امنیتی ایران و رسانه های نزدیک به حکومت این کشور، معترضان و هواداران جنبش اعتراضی موسوم به "جنبش سبز" را "اغتشاش گر" و رهبران آنها را "سران فتنه" می نامند.

در مقابل، رهبران مخالفان دولت همواره تأکید می کنند که به منظور جلوگیری از انحراف نظام سیاسی ایران از "آرمان های انقلاب" مبارزه می کنند.

آقای خاتمی هم در سخنان روز جمعه خود گفت: "ما خواهان براندازی نظام نیستیم و خواست ما حفظ نظام است".

او گفت که برای خروج کشور از بحران، فضای امنیتی باید برداشته شود، زندانیان سیاسی آزاد شوند و آزادی فضا و آزادی انتخابات در کشور تضمین شود.

آقای خاتمی در شرایطی نسبت به بروز بحران های اجتماعی در سال ۱۳۸۹ هشدار داده است که بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و صاحبنظران اقتصادی در مورد عواقب اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها ابراز نگرانی می کنند.

به گفته آنها، اجرای این قانون باعث افزایش شدید تورم در جامعه خواهد شد و این امر می تواند در کنار رکود اقتصادی و کاهش شدید میزان سرمایه گذاری به افزایش بیکاری و بروز بحران های اجتماعی منجر شود.

با این حال آقای خاتمی گفته است: "اگر همه دست به دست هم دهیم، دولت به قانون تن دهد و مجلس قوی عمل کند، شاید بتوان جلوی ابعاد وسیع بحران را گرفت".

دولت و مجلس ایران در مورد نحوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها اختلاف نظر دارند و دولت مصوبات مجلس در این مورد را "غیر قابل اجرا" خوانده است.

مطالب مرتبط