دولت احمدی نژاد از نماینده تهران شکایت کرد

الیاس نادران، نماینده مجلس ایران
Image caption الیاس نادران معتقد است که محمد رضا رحیمی، معاون اول محمود احمدی نژاد باید دستگیر شود

در پی اتهاماتی که از سوی الیاس نادران نماینده تهران به محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی نژاد وارد شده، دولت ایران اعلام کرده که از این نماینده مجلس به دادگاه شکایت کرده است.

فاطمه بداغی معاون حقوقی رئیس جمهور به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که شکایتی از سوی معاونت حقوقی علیه الیاس نادران تنظیم و "این شکایت به دادسرای کارکنان دولت ارسال شده است."

سه شنبه هفته گذشته، هفدهم فروردین، آقای نادران، معاون اول آقای احمدی نژاد را متهم کرد که در راس یک حلقه فساد اقتصادی موسوم به "حلقه خیابان فاطمی" قرار دارد.

این نماینده اصولگرای مجلس، گفت که تمامی اعضای این حلقه فساد جز آقای رحیمی دستگیر شده اند و "این که کسی را به دلیل مسئولیت اجرایی مستثنی کنند، نه عادلانه است و نه اقدام درستی است."

اتهام فساد مالی به معاون اول آقای احمدی نژاد، با واکنش تند مجتبی ثمره هاشمی مشاور ارشد و اسفندیار رحیم مشائی رئیس دفتر رئیس جمهور رو به رو شد و دولت همان وقت اعلام کرد که از "شبهه افکنان" به دادگاه شکایت خواهد کرد.

آقای ثمره هاشمی هدف از طرح اتهام علیه آقای رحیمی را تلویحا کارشکنی در کار دولت اعلام کرده و گفته بود که دادستان کل کشور باید علیه اتهام زنندگان اعلام جرم کند.

آقای رحیم مشایی نیز متهم کردن معاون اول آقای احمدی نژاد به فساد مالی را تلاش برای تضعیف دولت توصیف کرد و گفت که دولت برای جلوگیری از "ضایع شدن" حق خود اقدام خواهد کرد.

جزئیات پرونده فساد اقتصادی هنوز روشن نیست اما یک ماه پیش ۲۱۶ نفر از نمایندگان مجلس ایران در نامه ای سرگشاده، با اشاره به بازداشت اعضای یک "باند فساد اقتصادی" تاکید کردند: "برخی افراد با مسئولیت‌های بالای اجرایی نقش موثرتری از اعضای بازداشت ‌شده در این پرونده ها داشته‌اند".

رییس قوه قضائیه ایران، هم از شناسایی و دستگیری "یک باند بزرگ مفاسد اقتصادی" در یکی از شرکت‌های دولتی خبر داده و گفته بود: "افراد این باند توانسته‌اند با جعل اسناد دولتی و قضایی، میلیاردها تومان به حقوق مردم و بیت‌المال خسارت وارد کنند که فقط اختلاس یک نفر از آنان ۶ میلیارد تومان است."

تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس نظیر محمد دهقان و علی مطهری از الیاس نادران حمایت کرده اند. آقای دهقان گفته است که "آقای نادران به خاطر نگرانی که از احتمال اعمال فشار به دستگاه قضایی برای تأثیر گذاشتن بر این پرونده داشته، اطلاعات خود را علنی کرده است".

آقای مطهری ضمن انتقاد از تعلل قوه قضائیه گفت که قرائن نشان می دهد اتهام آقای رحیمی جدی است و آقای احمدی نژاد باید در برخورد با اتهامات او پیشقدم شود.

معاون اول دولت در حالی به اداره یک شبکه فساد اقتصادی متهم شده است که خود ریاست ستاد مبارزه با فساد اقتصادی را به عهده دارد.

برخی اقدامات او در دوره هفتم مجلس و هنگامی که ریاست دیوان محاسبات را به عهده داشت نیز مورد انتقاد برخی نمایندگان مجلس، است.

برخورد تند آقای احمدی نژاد با اعضای هیأت مدیره شرکت بیمه ایران در اردیبهشت سال ۱۳۸۶ که به کناره گیری داود دانش جعفری وزیر وقت اقتصاد و دارایی منجر شد، ناشی از گزارش های دیوان محاسبات به او بوده است.

برخی از اصولگرایان منتقد دولت در مجلس، فهرست ۱۱۹ شخصیت حقیقی و حقوقی را که آقای رحیمی در فروردین ماه همان سال در اختیار رئیس کل وقت بانک مرکزی قرار داده بود تا آنها را از دریافت تسهیلات بانکی محروم کند، ناقص و پراشتباه توصیف می دانند.

در سال های اخیر همچنین ابهامات در مورد اصالت مدرک تحصیلی آقای رحیمی که ظاهرا در مواردی از عنوان "دکتر" استفاده کرده، توسط این گروه از نمایندگان پیگیری شده است.

مطالب مرتبط