بان کی-مون: تضمین اتمی ایران کافی نیست

بان کی_مون
Image caption بان کی-مون گفت ایران باید ثابت کند که برنامه هسته ای اش برای مقاصد صلح آمیز است

بان کی-مون دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید کوتاهی ایران در پاسخ به نگرانی های بین المللی در مورد برنامه هسته ای این کشور، به صورت یکی از جدی ترین مسائلی که جهان با آن روبروست درآمده است.

آقای بان که با بی بی سی صحبت می کرد گفت ایران باید ثابت کند که برنامه هسته ای اش واقعا برای مقاصد صلح آمیز است.

وی گفت ایران در جریان تماس هایش با آژانس بین المللی انرژی اتمی تا کنون این کار را نکرده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد، ایران را ترغیب کرد که مفاد پنج قطعنامه ای را که شورای امنیت سازمان ملل در باره برنامه هسته ای ایران صادر کرده رعایت کند و تعهدات خود به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع تکثیر هسته ای را نادیده نگیرد.

آقای بان گفت شورای امنیت اعمال تحریم های جدید علیه ایران را فعالانه مد نظر قرار داده است.

این سخنان در حالی اظهار شده که وزارت خارجه ایران می گوید از دبیر کل سازمان ملل متحد و یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای شرکت در کنفرانس خلع سلاح که دولت ایران میزبان آن است دعوت به عمل آورده است.

روز گذشته 9 آوریل، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که دولت وی فعالیت های غنی سازی اورانیوم را تسریع بخشیده و سانتریفیوژهای جدیدی ساخته که کارآیی آن شش برابر نسل قبلی سانتریفیوژهاست.

نگرانی در باره روند صلح خاورمیانه

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین از عدم پیشرفت در روند صلح خاورمیانه ابراز نگرانی کرد و گفت اسرائیل باید شهرک سازی برای یهودیان در سرزمین های اشغالی را متوقف کند و مذاکرات مستقیم بین اسرائیل و فلسطینیان شروع شود.

آقای بان که اندکی قبل از شروع ناآرامی های قرقیزستان به این کشور رفته بود، گفت کشته شدن مردم قرقیزستان او را بسیار ناراحت کرده است.

وی افزود که یان کوبیس، نماینده ویژه او در تلاش برای برقراری نظم و قانون در این جمهوری با مقامات قرقیزستان ملاقات می کند.

مطالب مرتبط