احکام قطعی صفایی فراهانی و تاجرنیا صادر شد

علی تاجرنیا و محسن صفایی فراهانی
Image caption علی تاجرنیا (راست) و محسن صفایی فراهانی یک هفته پس از انتخابات بازداشت شد

دادسرای انقلاب تهران اعلام کرده که محسن صفایی فراهانی، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران که در جریان نا آرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شده بود، در دادگاه تجدید نظر به پنج سال حبس قطعی محکوم شده است.

آقای صفایی فراهانی در دادگاه بدوی به اتهام "اقدام علیه امنیت، فعالیت تبلیغی علیه نظام، توهین به مسئولان حکومتی و تشویش اذهان عمومی" به شش سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

او که در 30 خرداد 1388 همراه با عده ای دیگر از چهره های سرشناس اصلاح طلب دستگیر شد، در دی ماه سال گذشته پس از گذراندن حدود هفت ماه در زندان با تودیع وثیقه ای 700 میلبون تومانی به طور موقت آزاد شد.

آقای صفایی فراهانی به مدت سه ماه از دوران حبس خود را در سلول انفرادی گذراند.

محسن صفایی فراهانی علاوه بر ریاست فدراسیون فوتبال ایران، قائم مقامی وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و صنایع سنگین را در کارنامه خود دارد و همچنین عضو هیات نمایندگی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران و هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیاست.

پايگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران همچنین خبر داده است که محکومیت علی تاجرنیا، عضو دیگری در شورای مرکزی مشارکت که در دادگاه بدوی به6 سال حبس تعزيری و تحمل 74 ضربه شلاق محکوم شده بود، در دادگاه تجدید نظر به یک سال حبس تعزیری کاهش یافته است.

آقای تاجرنیا که در 29 خرداد دستگیر شد به "اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی" و "تبلیغ علیه نظام" متهم شده است.

او در آبان سال گذشته پس از 140 روز بازداشت به قید وثیقه ای 100 میلیون تومانی آزاد شد.

آقای تاجرنیا از مسئولان ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری بود. او نماینده مردم مشهد در مجلس ششم و دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بود و پس از آن در دولت محمد خاتمی، مشاور وزیر بهداشت و درمان شد. او همچنین عضویت در شورای عمومی و مرکزی دفتر تحکیم وحدت را در کارنامه فعالیت های سیاسی خود دارد و در حال حاضر متخصص دندانپزشکی و عضو هيات مديره انجمن دندانپزشكان ايران است.

مطالب مرتبط