انتشار رسمی روزنامه شرق آغاز شد

Image caption روزنامه شرق نخستین بار در سال 1382 منتشر شد

روزنامه شرق که پس از دو سال و نیم توقف انتشار، یک بار در پیش از آغاز سال نوی خورشیدی، به طور آزمایشی منتشر شده بود، از روز یکشنبه، ۲۲ فروردین انتشار گسترده و رسمی خود را آغاز کرد.

از این روزنامه نزدیک به اصلاح طلبان که در مرداد ماه ۱۳۸۶ توقیف شده بود، در ۲۴ شهریور ۱۳۸۸ رفع توقیف شد.

نخستین شماره روزنامه شرق در دوره جدید به مدیر مسئولی محمد رحمانیان و سردبیری احمد غلامی در ۱۶ صفحه به بهای ۵۰۰ تومان منتشر شده است.

آقای غلامی در گفت و گویی با خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت که در دور جدید انتشار روزنامه شرق به مسائل فرهنگی و اجتماعی توجه بیشتری می شود.

شرق که نخستین بار در شهریور ۱۳۸۲ منتشر شد، دو بار دیگر در اسفند ۱۳۸۲ و شهریور ۱۳۸۵ نیز توقیف شده بود.

روزنامه شرق، یکی از پرخواننده ترین روزنامه های اصلاح طلب در دهه ۸۰ محسوب می شود که آخرین بار در مرداد ماه ۱۳۸۶ از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات، به اتهام انتشار مطالب خلاف عفت عمومی، توقیف موقت شده بود.

بسیاری از روزنامه نگارانی که سابقه همکاری با این روزنامه را دارند، در جریان نا آرامی ها پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد ماه گذشته دستگیر شدند که عده ای از آنها هنوز در زندان به سر می برند.

Image caption روزنامه شرق، یکی از پرخواننده ترین روزنامه های اصلاح طلب در دهه ۸۰ محسوب می شود

محمد قوچانی، نخستین سردبیر شرق، محمد عطریانفر، رئیس شورای سیاستگذاری، احمد زیدآبادی، دبیر گروه تاریخ، بدرالسادات مفیدی، امیر حسین مهدوی، عبدالرضا تاجیک، اکبر منتجبی و علی معظمی از جمله همکاران این روزنامه بودند که پس از انتخابات دستگیر شدند که آقای زیدآبادی و خانم مفیدی هنوز آزاد نشده اند.

محمد قوچانی نخستین سردبیر این روزنامه بود که در دوره سوم انتشار این روزنامه (اردبیهشت تا شهریور ۱۳۸۵) سردبیری روزنامه هم میهن به مدیر مسئولی غلامحسین کرباسچی را که پس از هفت سال دوباره منتشر می شد، بر عهده داشت و پس از آن سردبیری هفته نامه های شهروند امروز و ایران دخت را عهده دار شد.

طرح انتشار دور نخست روزنامه شرق، پس از آن شکل گرفت که در جریان انتخابات دوم شورای شهر و روستا در ایران، آبادگران (به عنوان هسته اولیه اصولگرایی) که یک جریان سیاسی نوظهور در ایران بود، در تهران به پیروزی رسید و متعاقب آن محمود احمدی نژاد را به عنوان شهردار تهران برگزید.

حضور آقای احمدی نژاد در شهرداری تهران که مدیر روزنامه پرتیراژ همشهری هم محسوب می شد، باعث شد تا به مدیریت محمد عطریانفر در این روزنامه که به بیش از ۱۰ سال می رسید، خاتمه داده شود.

بسیاری از روزنامه نگارانی که با همشهری همکاری داشتند به تحریریه شرق پیوستند.

مطالب مرتبط