وزیر نفت ایران: قیمت گاز ۱۰ برابر شود

گاز
Image caption ایران بعد از آمریکا و روسیه بزرگترین مصرف کننده گاز دنیا محسوب می شود

مسعود میر کاظمی، وزیر نفت ایران در چهارچوب طرح "هدفمند کردن یارانه ها" پیشنهاد کرده است که هر متر مکعب گاز خانگی که هم اکنون ۱۰ تومان به مردم فروخته می شود به ۹۰ تا ۱۰۰ تومان برسد.

او هدف از طرح پیشنهاد ۹ تا ۱۰ برابر کردن قیمت گاز مصرفی را تلاش برای جلوگیری از افزایش مصرف گاز خواند.

به گفته وزیر نفت ایران مصوبه مجلس مبنی بر ایجاد امکان اخذ وام ۱۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه گاز رسانی در هر استان، باعث می شود مصرف گاز افزایش پیدا کند و این رویه تا سه سال آینده بحران ایجاد خواهد کرد.

آقای میرکاظمی همچنین گفت که در صورت افزایش قیمت گاز، قیمت حامل های جایگزین مانند برق و نفت و بنزین هم باید افزایش پیدا کند.

آقای میرکاظمی درباره جزییات زمانی اجرای احتمالی این پیشنهاد توضیحی نداد اما جواد اوجی، مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران پیشتر ضمن تاکید برضرورت افزایش قیمت گازاعلام کرده بود که این افزایش در سال جاری قطعا انجام خواهد شد.

امیر پایور، خبرنگار اقتصادی بی بی سی در این باره به تجربه سهمیه بندی بنزین در ایران اشاره می کند و می گوید، دولت بنزین را با قصد کاهش مصرف سهمیه بندی کرد اما این امر محقق نشد.

خبرنگار ما که معتقد است باید جزییات بیشتری در این باره مشخص شود گفت همانطور که وزیر نفت هم تاکید کرده، اگر قیمت سایر سوخت ها مانند برق و نفت و بنزین هم افزایش پیدا نکند موجب روی آوردن مردم به سوخت ارزانتر برای برطرف کردن نیازهایشان خواهد شد.

خبرنگار اقتصادی بی بی سی همچنین گفت برای ساماندهی مصرف گاز در ایران لازم است بخش خصوصی هم امکان ارایه خدمات داشته باشد.

ایران در مصرف گاز بعد از آمریکا و روسیه مقام سوم را دارد.

مطالب مرتبط