آغاز آزمایش نهایی نیروگاه اتمی بوشهر

نیروگاه اتمی بوشهر
Image caption رییس نیروگاه اتمی بوشهر می گوید این نیروگاه سه روز پیش وارد فاز نهایی آزمایش در حرارت بالا شده است

رییس نیروگاه اتمی بوشهر اعلام کرد که آزمایش نهایی این نیروگاه سه روز پیش(۲۰ فروردین ماه) آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت.

حسین درخشنده، در بیان جزییات این آزمایش گفت که تمام تجهیزات این نیروگاه در حرارت بالا مورد سنجش قرار می گیرند و بعد از انجام این آزمایش، سوخت هسته ای وارد رآکتور می شود.

دست اندر کاران می گویند با راه اندازی این نیروگاه هزار مگا وات به ظرفیت تولید برق ایران اضافه می شود.

مقامات روسیه پیشتر از راه اندازی نیروگاه بوشهر در سال جاری خبر داده و گفته بودند "۲۰۱۰ سال بوشهر است".

در همین حال مسعود اخوان فرد، معاون برنامه ریزی بین الملل و امور مجلس سازمان انرزی اتمی ایران به خبرگزاری فارس گفته است که این سازمان بررسی های خود را برای مکان یابی 10 سایت جدید غنی سازی انجام داده و به رییس جمهوری اعلام کرده است.

به گفته آقای اخوان فرد تصمیم گیری نهایی درباره مکان این 10 سایت تازه برعهده هیئت دولت خواهد بود.

شکایت ایران از واشنگتن

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به سخنان اخیر رییس جمهور آمریکا درباره استراتژی جدید هسته ای این کشور به تلویزیون العالم گفت که ایران از واشنگتن به شورای امنیت شکایت می کند.

به گفته آقای سلطانیه ایران در کنفرانس خلع سلاح هسته ای تهران که قرار است 60 کشور در آن شرکت کنند برای ایجاد اجماع در این زمینه تلاش می کند.

ایران می گوید آمریکا درباره کاهش زراد خانه اتمی خود "دروغ می گوید" در حالیکه "همه گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی برعدم انحراف برنامه هسته ای ایران تاکید دارد."

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه (6 آوریل)، طرح هایی را اعلام کرد که بنا بر آنها ذخیره تسلیحات هسته ای این کشور به طور چشمگیری کاهش می یابد.

آلمان:عجله کنید

در همین حال انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان امروز دو شنبه (23 فروردین ماه) قبل از سفرش به واشنگتن برای شرکت در اجلاس "امنیت هسته ای" به میزبانی باراک اوباما تاکید کرد که درباره تحریم های ایران باید به سرعت تصمیم گیری شود.

مقام های ارشد دولت اوباما نیز گفته اند، "صبر استراتژیک" در برابر ایران به معنای آن نیست که آمریکا دستیابی ایران به توانایی تولید بمب اتمی را به عنوان یک واقعیت پذیرفته باشد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، یکشنبه، ۲۲ فروردین (۱۱ آوریل) این نظر که استراتژی واقعی ایالات متحده آماده شدن برای "مهار" یک ایران اتمی در آینده است را رد کرد.

مطالب مرتبط