موسوی: شکل جنبش سبز با شرایط زمانی و مکانی تعیین می شود

Image caption میرحسین موسوی از حرکت اعتراضی مردم ایران به عنوان "یک پیروزی بزرگ" یاد کرده است

میر حسین موسوی، از رهبران مخالفان، در دیداری که روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۹ فروردین ۱۳۸۹) با عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان دانش آموختگان ایران داشته است، ضمن ابراز امیدواری به آینده جنبش سبز گفت که جزییات مربوط به آینده این جنبش بر اساس شرایط زمانی و مکانی تعیین می شود.

سایت اینترنتی کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان دولت ایران که جزییات مربوط به این دیدار را با چند روز تاخیر منتشر کرده است گزارش داده که میر حسین موسوی در این دیدار که در منزل عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) انجام شده انگیزه اصلی خود را از حضور در صحنه انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته "احقاق حقوق ملت"، و آن را برگرفته از اصول اخلاقی، انسانی و اسلامی دانست.

عبدالله مومنی که ۸ ماه پیش و در جریان بازداشت های گسترده پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خردادماه سال گذشته بازداشت شده بود، اخیرا با پرداخت وثیقه ای سنگین مدتی را در مرخصی گذراند.

در این دیدار که عده ای از اعضای شعبه اصفهان ادوار تحکیم وحدت هم در آن حضور داشتند از میرحسین موسوی در مورد برنامه های آینده جنبش اعتراضی ایران موسوم به جنبش سبز سئوالاتی مطرح شد. آقای موسوی در پاسخ به این سئوال گفت: "نمی توان جنبش اعتراضی ایران را همچون نقاشی در نظر گرفت که طراح آن از قبل تمام خصوصیات و ویژگی های آن را در ذهن دارد و آنگاه بر اساس آن طرح خود را به تصویر می کشد، بلکه علیرغم قابل تصور بودن طرح و شمای کلی آن، باید گفت که بخش ها و جزییات آن به مرور زمان و متناسب با شرایط مکانی و زمانی شکل خواهد گرفت.

در نهایت میرحسین موسوی از حرکت اعتراضی مردم ایران به عنوان "یک پیروزی بزرگ" یاد کرده است و گفته که "حتی اگر پس از سال ها تنها خاطره ای از این ایام در اذهان باقی مانده باشد خود نشانه و گواهی است بر اینکه ایران ملتی زنده و بیدار بوده و خواهد بود".

کروبی: "با ادبیات سخیف به تمدن چند هزار ساله ایرانیان دهن کجی می کنند"

Image caption مهدی کروبی نسبت به ایستادگی بر مطالبات جنبش اعتراضی ایران در مورد عمل به قانون اساسی تاکید کرد

مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی و از دیگر رهبران مخالفان دولت ایران هم روز پنجشنبه هفته گذشته با بعضی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی دیدار داشته و طی آن با اشاره به سخنرانی اخیر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در ارومیه در نکوهش از سیاست هسته ای جدید آمریکا، نسبت به بکارگیری "ادبیات سخیف" توسط آقای احمدی نژاد انتقاد کرده است.

جزییات مربوط به این دیدار امروز دوشنبه، ۲۳ فروردین ماه ۱۳۸۹ در سایت اینترنتی سحام نیوز، متعلق به حزب اعتماد ملی منتشر شده است.

محمود احمدی نژاد، چهارشنبه هفته گذشته و در واکنش به اعلام استراتژی جدید آمریکا در مورد استفاده از سلاح های اتمی خطاب به باراک اوباما، رییس جمهوری ایران گفته بود: "بدان که گنده تر از تو و گردن کلفت تر از تو هم نتوانستند از این غلط ها بکنند. تو که جای خود داری".

مهدی کروبی در واکنش به این سخنان محمود احمدی نژاد گفت: "متاسفانه ادبیات استفاده شده در سخنرانی اخیر مسئول اجرایی کشور به هیچ وجه در شان یک رییس جمهور نیست. جالب آنکه رفتار و اعمالی که موجب دشمن تراشی شود و تبعات سنگینی را برای ملت به ارمغان آورد، سیاست و تدبیر می نامند".

البته آقای کروبی در ادامه سخنانش در این دیدار گفته که موضوع "درگیری" با آمریکا موضوع تازه ای نیست و "در صورت تجاوز احتمالی همه در یک صف از کشور دفاع خواهیم کرد".

در انتهای این دیدار دبیر کل حزب اعتماد ملی ضمن انتقاد از لحن مشابه آقای احمدی نژاد در قبال نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نسبت به ایستادگی بر مطالبات جنبش اعتراضی ایران در مورد عمل به قانون اساسی تاکید کرد.

مطالب مرتبط