تعرفه های جدید صدور کارت معافیت خدمت سربازی در ایران

رژه نیروهای ارتش ایران
Image caption افراد معاف از انجام خدمت سربازی در ایران باید برای دریافت کارت معافیت خدمت پول بپردازند

بر اساس مصوبه مجلس ایران و افزایش نرخ تعرفه ها و خدمات دولتی، تعرفه های صدور کارت معافیت از سربازی برای افرادی که شامل معافیت های کفالت، موارد خاص و پزشکی هستند، افزایش یافت.

سرتیپ موسی کمالی، مدیر مشمولان ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز دوشنبه ۲۳ فروردین (۱۲ آوریل) با تاکید بر اینکه این تعرفه به معنای خرید خدمت سربازی نیست به خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا گفت که بر اساس مصوبه بودجه سال ۸۹ مجلس ایران، تعرفه صدور کارت معافیت سربازی تغییر کرده و بر مبنای تحصیلات افراد مشمول معافیت خواهد بود."

او درباره ایرانیان مقیم سایر کشورها گفت که افرادی که از تاریخ اول فروردین ماه سال ۸۳ از ایران خارج شده باشند، حداقل دو سال در خارج ایران زندگی کرده باشند و مشمول معافیت از سربازی باشند برای دریافت کارت معافیت سربازی بر اساس" تعرفه جدید باید ۱۰ میلیون تومان بپردازند."

آقای کمالی با تاکید بر اینکه این تعرفه ها شامل معافیت های کفالت و موارد خاص است گفت :" افرادی که برابر قانون، شرایط معافیت های دائم را دارا هستند، پس از رسیدگی پرونده شان و معرفی برای صدور کارت معافیت دائم باید بر اساس مدرک تحصیلی شان مبالغ جدید را بپردازند."

بر این اساس مشمولان معافیت دارای مدرک دکترا، مبلغ یک میلیون تومان، کارشناسی ارشد مبلغ ۵۰۰ هزار تومان، کارشناسی مبلغ ۲۵۰ هزار تومان، فوق دیپلم مبلغ ۱۷۵ هزار تومان، دیپلم مبلغ صد هزار تومان و افراد زیر دیپلم مبلغ ۷۵ هزار تومان برای دریافت کارت معافیت خدمت باید بپردازند.

او در این باره افزود که افرادی که دارای شرایط معافیت پزشکی هستند، با هر مدرک تحصیلی باید مبلغ صد هزار تومان برای دریافت کارت معافیت سربازی بپردازند.

او گفت که این قانون،کسانی، را که پرونده شان در سال گذشته بررسی شده و فقط صدور کارت معافیتشان به امسال موکول شده را شامل نمی شود.

تصویب این طرح در مجلس ایران در اوایل اسفند سال گذشته، که سبب افزایش درآمد دولت این کشور از محل خدمات عمومی می شود، با واکنش های برخی از نمایندگان رو به رو شده بود.

مصطفی ذوالفقاری، نماینده مجلس ایران در مخالفت با تصویب این قانون گفته بود :"این کار به منزله فروش سربازی است و اگر کسانی به دلیل بیماری و یا تکفل خانواده شان معاف می شوند از کجا پول بیاورند تا معافیتشان را بخرند."

اما محمد مهدی مفتح، از نماینده های موافق این قانون گفته بود که اگر کسی بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی، مشمول معافیت می شود باید برای تایید کارشناسی معافیتش از سوی دولت، هزینه پرداخت کند.

شرایط جدید بخشودگی از اضافه خدمت سربازان

همچنین سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی ایران ۱۷ شرط جدید بخشودگی اصافه خدمات ناشی از غیبت اولیه سربازان را اعلام کرد.

به گزارش سایت خبری نیروی انتظامی ایران بر اساس مصوبه شورای هماهنگی وظیفه عمومی شرایط ۱۷ گانه جدیدی برای بخشودگی اضافه خدمت سربازانی که به دلیل غیبت اولیه، به اضافه خدمت محکوم شده اند، برقرار شده است.

حداقل شش ماه خدمت در مناطق جنگی، حداقل ۹ ماه خدمت در مناطق محروم و بد آب و هوا، ابراز شجاعت و فداکاری قابل ملاحظه، نوآوری، ابتکار وخلاقیت سربازان و حفظ قران، بخشی از شرایط این بخشودگی است.

همچنین اگر مرگ پدر، مادر، همسر یا فرزند سرباز در حین خدمت سربازی اتفاق بیافتد و یا مرگ یکی از اعضای درجه یک سرباز در زمان مشمولیت رخ دهد به طوری که موجب سه ماه تاخیر در ارسال مدارک در زمان تعیین شود و یا سه ماه تاخیر در اعزام به خدمت شده باشد، می تواند شامل این شرایط بخشودگی شود.

بخشی از این شرایط به وسیله یگان های محل خدمت سربازان و بخش دیگر به وسیله رده های وظیفه عمومی در سراسر ایران بررسی و انجام خواهد شد.

خدمت سربازی اجباری در ایران حدود ۸۷ سال قدمت دارد و در سال ۱۳۰۱ درارتش ایران شعبه هایی به نام "سربازگیری" و "اداره نظام اجباری" راه اندازی شد.

این اداره بعدها به اداره نظام وظیفه عمومی تغییر نام داد.

قانون خدمت سربازی تا کنون بارها تغییر کرده اما تغییری در اجباری بودن این دوره ایجاد نشده است.

مطالب مرتبط