احمدی نژاد خواستار تحقیقات سازمان ملل درباره 11 سپتامبر شد

بازداشت عبدالمالک ریگی
Image caption آقای احمدی نژاد از بان کی مون خواست "جنایات" ریگی و حامیان او را محکوم کند

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در نامه ای به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد از او خواسته است درباره "عوامل اصلی" حملات 11 سپتامبر و یورش نظامی به عراق و افغانستان تحقیق کند زیرا در نتیجه آنها مردم منطقه حدود 9 سال است که "در سایه تهدید زندگی می کنند."

آقای احمدی نژاد نوشت که بعد از حادثه 11 سپتامبر علاوه بر عراق و افغانستان که مورد حمله قرار گرفته اند "کشور سومی نیز در معرض تهاجمات نظامی است" اما او از این کشور سوم - که شاید اشاره ای به ایران باشد - نام نبرد.

او در این نامه همچنین بعضی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، را به حمایت از گروه شورشی جندالله که رهبر آن اخیرا دستگیر شد متهم کرده است.

براساس این نامه که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، متن فارسی آن را روز 23 فروردین (12 آوریل) چاپ کرده آمده است: "حداقل انتظار از جنابعالی این است که با تعیین یک گروه حقیقت یاب مستقل و مورد اعتماد ملت های منطقه، درباره عوامل اصلی حادثه 11 سپتامبر به عنوان بهانه اصلی حمله به منطقه خاور میانه، انگیزه و نیت اصلی حضور نظامی ناتو در افغانستان و عراق، روش های به کار گرفته شده و نتایج حاصل از نه سال حضور و درگیری، تحقیق جامعی صورت داده و نتایج آن را به مجمع عمومی اعلام فرمائید."

آقای احمدی نژاد در چندین مورد روایت پذیرفته شده دایر بر مسئولیت القاعده در آن حملات به نیویورک و واشنگتن را زیر سوال برده است و یک بار حتی گفت که آمریکا اسامی قربانیان را اعلام نکرده است.

این درحالی است که آقای احمدی نژاد در سال 2007 در جریان سفر به نیویورک برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل ابراز علاقه کرد برای "تکریم قربانیان بی گناه اقدامات تروریستی از جمله حادثه یازدهم سپتامبر" از محل برج های دوقلو که در حملات 11 سپتامبر نابود شدند دیدن کند.

دفتر بان کی مون روز دوشنبه گفت که درحال مطالعه این نامه است اما اظهار نظری نکرد.

آقای احمدی نژاد در نامه خود با اشاره به این که "حدود نه سال است که مردم منطقه در سایه تهدید زندگی می کنند" نوشت که سازمان ملل باید پاسخگوی شکایات "انبوه مردم و دولت های آسیب دیده" منطقه خاورمیانه در مقابل حملات خارجی باشد.

'حمایت از ریگی'

او گفت که شیوه های آمریکا و ناتو در مبارزه با تروریسم ناکام مانده است و در عوض خواستار استفاده از شیوه های ایران شد.

او نوشت: "اگر واقعا تروریستی وجود دارد آیا نمی توان از روش عقلانی دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ایران که در برخورد با عبدالمالک ریگی به خوبی تجربه شد استفاده کرد."

ایران روز ششم اسفند ماه (25 فوریه) اعلام کرد که عبدالمالک ریگی رهبر جندالله را دستگیر کرده است.

دولت ایران گروه جندالله را به دست داشتن در یک رشته عملیات خشونت آمیز در شرق ایران، شامل بمبگذاری، ترور ماموران و مقامات محلی، گروگانگیری و قتل گروگان ها و ارتباط با سازمان های امنیتی کشورهای مختلف، از جمله ایالات متحده، بریتانیا و اسرائیل متهم کرده که از سوی این کشورها تکذیب شده است.

آقای احمدی نژاد در نامه خود به بان کی مون نوشت که ریگی "مورد حمایت وسیع اعضای ناتو بود" و از او خواست کسانی را که از رهبر جندالله حمایت کرده اند "استیضاح" کند.

به گزارش ایرنا آقای احمدی نژاد همچنین ویدئویی از اعترافات عبدالمالک ریگی را برای بان کی مون فرستاده است.

وزارت دفاع آمریکا گفته است که این ادعا که آمریکا از گروهی مانند جندالله تحت هدایت ریگی حمایت کند "یک ادعای نادرست دیگر در میان فهرست بلندی از ادعاهای ساختگی و مضحک ایران است."

مطالب مرتبط