'سومین جلسه محاکمه هفت بهایی برگزار شد'

فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت
Image caption این هفت بهائی از نزدیک به دو سال پیش تحت بازداشت بوده اند

به گفته نماینده بهاییان در سازمان ملل، هفت نفر از رهبران جامعه بهاییان ایران که نزدیک به دو سال قبل زندانی شدند روز دوشنبه برای برگزاری سومین جلسه محاکمه به دادگاه برده شدند.

محاکمه این هفت نفر چهار ماه پیش آغاز شد اما دولت ایران به جز اعلام اتهامات آنها، از جمله شامل "افساد فی الارض"، شواهدی علیه آنها ارائه نکرده است.

دیان علایی نماینده جامعه بین المللی بهاییان در سازمان ملل متحد در ژنو روز دوشنبه 23 فروردین (12 آوریل) به خبرگزاری بهاییان گفت: "می دانیم که جلسه دادگاه برگزار شده، اما هیچ اطلاعات مشخصی از منابع معتبر نداریم."

او افزود: "این هفت بهایی بی گناه به زودی وارد سومین سال بازداشت می شوند. حداقل اینکه آنها باید با سپردن وثیقه تا زمان اعلام نتیجه فرآیند زجرآور قضایی که در معرض آن قرار گرفته اند، آزاد می شدند. این رفتار در پرتو قوانین حقوق بشر بین المللی غیرقابل قبول است."

فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت اعضای "گروه یاران" هستند که به گفته مرکز بین المللی بهاییان قبل از دستگیری، به امور اداری و داخلی بهائیان در ایران رسیدگی می کردند.

جلسه اول محاکمه این افراد در روز 12 ژانویه در شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود که در آن متهمان اتهام ها علیه خود را رد کردند.

دومین جلسه محاکمه نزدیک به یک ماه بعد در دادگاه انقلاب تهران به صورت غیرعلنی برای حدود یک ساعت برگزار شد.

مقام های قضایی ایران چند اتهام از جمله افساد فی الارض، جاسوسی، فعالیت های تبلیغی علیه نظام، همکاری با اسرائیل و راه اندازی و گسترش تشکیلات قانونی را علیه هفت بهایی مطرح کرده اند.

جامعه بین المللی بهایی و وکلای هفت متهم این اتهام ها را بی اساس می دانند و بر بی گناهی آن ها تاکید دارند.

شورای اتحادیه اروپا روز 12 ژانویه "نگرانی جدی" خود را از شروع محاکمه هفت نفر بهایی اعلام کرد. آمریکا نیز خواستار آزادی آنها شده است.

مطالب مرتبط